Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko se asi vrátí k rouškám. Vědci zkoumají, zda covid pochází z ‚dovozu‘

Sebastian Kurz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Kurz. | foto: Helmut FohringerReuters

VÍDEŇ/PRAHA  V Rakousku je znovu na spadnutí povinné nošení roušek v uzavřených prostorách. Mnohé nasvědčuje tomu, že vláda kancléře Sebastiana Kurze by mohla příslušné rozhodnutí přijmout již během úterka.

Původně mělo padnout již během uplynulého víkendu. Avšak kvůli protahujícímu se summitu Evropské unie a s tím související přítomnosti kancléře Kurze v Bruselu rakouská vláda usnesení o rouškách odložila až do jeho návratu. 

Podle všeho ovšem Kurz celou záležitost již telefonicky probíral s ostatními členy kabinetu. Důvodem, proč vláda ve Vídni o něčem takovém uvažuje, je nárůst počtu nemocných během několika posledních dní, a to i o víc než sto případů denně. O víkendu pak klesl jejich počet na 65. „Nemáme důvod propadat alarmismu, ale musíme se situaci profesionálně a důsledně postavit,“ prohlásil ministr zdravotnictví Rudolf Anschober.

„Uvažujeme o maskách v supermarketech s tím, že kdo by ji neměl s sebou, dostal by ji k dispozici od obchodníka,“ řekl rakouský vicekancléř Werner Kogler v rozhovoru pro list Kurier. Podle jeho slov se jedná o místa, „kam musí každý“, naproti tomu návštěva fotbalového stadionu je věcí každého jednotlivce.

Každý region má svá pravidla

V současné době platí v souvislosti s povinností zakrývat si ústa a nos rozdílná pravidla. Například ve spolkové zemi Horní Rakousy, kde se v posledních týdnech objevily desítky nových nakažených, platí povinnost nosit roušky ve veřejných prostranstvích, v obchodech i restauracích. Ve městě Salcburku platí tato povinnost v úředních budovách.

V jihorakouských Korutanech, které jsou jednou z nejfrekventovanějších turistických destinací v zemi, jsou roušky nebo masky povinné na tržištích a v turisticky vytížených oblastech, a to mezi devátou hodinou večerní a druhou hodinou ranní. V celém Rakousku je pak nošení roušek povinné v nemocnicích, ordinacích, lékárnách a ve veřejných dopravních prostředích. V některých městech, jako například ve Vídni, začali kvůli tomu v hromadné dopravě udělovat pokuty, které mohou dosáhnout až výše padesáti eur.

Nošení roušek je povinné při hromadných akcích v uzavřených místnostech, na demonstracích, stejně jako u kadeřníků, kde není možné dodržet potřebnou minimální vzdálenost mezi lidmi.

Poprvé bylo plošné nošení roušek v Rakousku zavedeno 6. dubna, a to s platností pro obchody, zdravotnická zařízení či veřejné dopravní prostředky. Výrazně byly omezeny začátkem června.

Nové případy nákazy pocházejí především z nových lokálních ohnisek. K těm posledním odhaleným patří dva chrámy srbské pravoslavné církve v rakouské metropoli.

Poté, co byla nemoc covid-19 zjištěna u jednoho z kněží a členů jeho rodiny, byly uzavřeny dva chrámy, mezi nimi i pravoslavná katedrála svatého Sávy ve třetím vídeňském obvodě. Hygienici zatím zkoumají, jestli vedou stopy zdroje nákazy do zahraničí, či nikoli. Vídeňský krizový štáb mezitím vyzval všechny návštěvníky srbských pravoslavných bohoslužeb, aby se úřadům přihlásili a nechali se testovat na přítomnost nového koronaviru.

V současné době je v Rakousku 1373 nakažených, z čehož jich leží 16 na jednotkách intenzivní péče v některé z rakouských nemocnic. Celkově dosud onemocnělo covidem-19 v Rakousku 19 743 lidí, z nichž se 17 659 uzdravilo. 711 Rakušanů nemoci podlehlo.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...