Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rakousko uzavřelo dálnici, migranti po ní pěšky putují do Vídně

Svět

  9:22aktualizováno  13:52
VÍDEŇ - Na rakousko-maďarský přechod v Nickelsdorfu dorazilo od páteční půlnoci již 3600 běženců. Rakouské úřady se rozhodly z bezpečnostních důvodů uzavřít dálnici A4 u hranic s Maďarskem, protože po této komunikaci míří pěšky do 60 kilometrů vzdálené Vídně desítky migrantů.

Desítky uprchlíků a migrantů putují pěšky po dálnici do Vídně. Rakousko komunikaci z bezpečnostních důvodů uzavřelo. foto: Reuters

Uprchlíky přivezly vlaky, na hranici pak přišli pěšky. Kromě tlačenice způsobené velkým množstvím lidí prý k žádným nepokojům nedošlo, oznámil mluvčí spolkové země Burgenland.

V okolí hraničního přechodu byli uprchlíci rozdělováni do čtyř míst, kde mohli strávit noc.

Stabilizovat situaci

Rakousko již ve čtvrtek pozastavilo železniční spojení s Maďarskem vzhledem k „obrovskému přetížení“, kterému vlaky musely čelit kvůli uprchlické vlně. Vlaky nebudou jezdit ani o víkendu, uvedly rakouské dráhy s tím, že cílem opatření je „stabilizovat situaci na velkých vídeňských nádražích“. Rakouská vláda má migrační krizi řešit v pátek odpoledne na své mimořádné schůzi. List Wiener Zeitung uvedl, že krize bude stát Vídeň navíc jednu miliardu eur (27 miliard Kč).

Děti ze stanice Východ. Exkluzivní fotoreportáž z Keleti, centra uprchlické krize

Hranice mezi Maďarskem a Rakouskem byla vystavena uprchlické vlně o víkendu, kdy hranice překročilo na 14 000 migrantů. Většina těch, kteří do Rakouska přicestovali z Maďarska, zamířila dál do Německa.

Policejní ředitel ve spolkové zemi Burgenland Hans Peter Doskozil uvedl, že za celý čtvrtek přišlo 7500 lidí. Burgenlandská policie očekává, že počet běženců přicházejících na rakousko-maďarskou hranici bude v příštích dnech opět značný.

Vojáci na hranicích

Další tisíce uprchlíků se hromadí na srbsko-maďarské hranici, kam přicházejí přes Řecko a Makedonii. Jak poznamenala srbská televize RTS, běženci se nejspíš snaží dostat dál do Evropy ještě před 15. zářím, po kterém slíbila Budapešť zavést mnohem přísnější ochranu hranic.

Premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že migranti se v minulých dnech bouřili proti úřadům a odmítali se registrovat. Ti, kdo od 15. září překročí hranice nelegálně, budou zatčeni, pohrozil Orbán.

Budapešť chce k zastavení mohutné uprchlické vlny povolat vojáky, potřebný zákon ale ještě musí schválit parlament. Jestliže projde, armáda získá právo zapojit se do boje s kriminálními delikty a použít zbraně při ochraně hranic. Vojáci budou mít právo zastavovat vozidla, uzavírat nebezpečné zóny, prosazovat svá opatření silou a v případě potřeby rovněž omezovat osobní svobody.

Na jižní hranici Maďarska se již pohybuje asi 3800 vojáků, uvedl v pátek maďarský ministr obrany István Simicskó. Jejich hlavním úkolem je podle něj pomáhat se stavbou plotu, který vzniká na hranici se Srbskem. Každý den je ho prý postaveno až deset kilometrů. Plot má být vysoký čtyři metry a vzniká na 175 kilometrů dlouhé hranici.

Srbský premiér Aleksandar Vučić v rozhovoru s televizní stanicí RTS uvedl, že zemi čeká po 15. září „množství problémů“. „Musíme se připravit na zimu. Po 15. září budou ti uprchlíci, kteří dosud v Srbsku zůstávali dva či tři dny, zůstávat déle, třeba pět až deset dní. Musíme být připraveni na tuto novou situaci,“ dodal Vučić a vyzval obyvatele, aby „vyjádřili svou solidaritu a byli tolerantní“ k uprchlíkům.

Pěšky v dešti. Uprchličtí poutníci se často musejí spoléhat na vlastní nohy.
Malá uprchlice z Iráku pózuje fotografovi během čekání na autobus v pohraničním...

Makedonští představitelé se nedávno nechali slyšet, že zvažují rovněž postavit na hranicích s Řeckem plot podobný tomu maďarskému. To Vučić odmítá. „My nebudeme stavět žádné zdi. Budeme se snažit najít řešení této krize,“ dodal premiér.

Průzkum: Většina Němců se uprchlíků nebojí

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Migrační krize a Německo: kdo má šanci dostat azyl?

Průzkum společnosti Infratest dimap pro veřejnoprávní televizi ARD ukázal, že více než polovina Němců se necítí být ohrožena vlnou uprchlíků přicházejících do Německa. Podle průzkumu společnosti Infratest dimap se rostoucího počtu uprchlíků neobává 61 procent oslovených. Naopak 38 procent respondentů se kvůli tomu cítí vystrašeno. Čtyři z pěti oslovených zároveň uvedli, že jejich život se kvůli imigraci nijak nezměnil. Pouhá dvě procenta míní, že rostoucí počet uprchlíků se jejich životů zřetelně dotkl.

Jiný průzkum, který uskutečnila agentura Emnid pro televizní kanál N24, nicméně ukázal, že většina Němců není spokojena s postupem kancléřky Angely Merkelové v uprchlické krizi. Zhruba dva ze tří respondentů byli toho názoru, že německá spolková vláda dělá „spíše špatnou“ nebo „velmi špatnou“ práci. Přibližně 36 procent oslovených uvedlo, že vláda nedělá dost na pomoc uprchlíkům. Podle 27 procent oslovených toho Berlín naopak dělá příliš.

Průzkum společnosti Infratest dimap se konal tento týden od pondělí do čtvrtka a zúčastnilo se ho 1021 lidí. Agentura Emnid se více než tisícovky lidí dotazovala ve čtvrtek.

Stárnoucí Německo uprchlíky potřebuje, tvrdí sociální demokraté. A sklízejí potlesk

Podle německého vicekancléře Sigmara Gabriela by uprchlíci mohli pomoci zmírnit nedostatek kvalifikované pracovní síly v zemi. Podniky by prý měly otevřít výcvikové programy pro žadatele o azyl, aby jim pomohly se rychleji začlenit.

Pěšky v dešti. Uprchličtí poutníci se často musejí spoléhat na vlastní nohy.

Situace na Balkáně

Hranice mezi Řeckem a Makedonií překročilo za posledních 24 hodin asi 7600 běženců, většinou ze Sýrie, sdělil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Běženci se až k hranicím dostali zejména z řeckých ostrovů, které leží nejblíže Turecku, tedy zemi sousedící se Sýrií.

ZPRAVODAJKA LN:

„Od našich řeckých kolegů máme informace, že další autobusy jsou na cestě, takže lidé budou neustále přicházet,“ uvedla Alexandra Krauseová z UNHCR.

Do Řecka letos podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo více než 175 000 Syřanů, jejich počet se zvýšil zejména v posledních dnech. Celkem Středozemní moře zatím letos překonalo 432 761 migrantů, oznámila v pátek IOM. Za nárůstem stojí podle organizace mnohem větší počet lidí, kteří připlouvají na řecké ostrovy z tureckého pobřeží a zároveň fakt, že zahlcené řecké úřady pokulhávají ve zjišťování, jaké národnosti jsou nově příchozí.

Jak IOM uvedla, letos do Řecka dorazilo celkem 175 375 Syřanů. Druhou nejpočetnější skupinou migrantů jsou Afghánci, jejichž počet vzrostl na 50 177.

Úřady uvádějí, že letos už prošlo Makedonií více než 160 000 uprchlíků. Tato bývalá jugoslávská republika je pro migranty tranzitní zemí na cestě do Srbska, odkud utečenci pokračují přes Maďarsko do bohatších států Evropské unie, zejména do Německa. Přicházejí hlavně z Řecka, menší počet ale putuje i přes Bulharsko.

Výběr hlavních události kolem migrační krize za poslední týden

Za letošních osm měsíců zahynulo při pokusu dostat se ilegálně do Evropy přes Středozemní moře podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 2630 osob. Loni činil tento údaj za stejnou dobu asi 2100 mrtvých a za celý rok 2014 to bylo asi 3500 obětí. Celkem připlulo podle zprávy UNHCR letos do Evropy přes Středozemní moře asi 370 000 imigrantů, z toho nejvíce do Řecka (více než 250 000) a do Itálie (119 000).

4. ZÁŘÍ

  • Několik tisíc běženců se z Budapešti pěšky vydalo směrem k rakouské hranici, Maďarsko jim večer nabídlo odvoz autobusy.
  • Británie oznámila, že přijme několik tisíc Syřanů a že pošle na Blízký východ v rámci pomoci uprchlíkům 100 milionů liber (3,7 miliardy Kč).
  • Uprchlická krize byla v Praze tématem mimořádného summitu visegrádské skupiny (V4), který kvóty na přijímání běženců v rámci EU označil za nepřijatelné.
5. ZÁŘÍ

  • Rakousko a Německo otevřely hranice tisícům uprchlíků z Maďarska. Vlakem a autobusem přijelo do Mnichova 6800 lidí, které si pak mezi sebou rozdělily spolkové země.
6. ZÁŘÍ

  • Kancléřka Angela Merkelová čelila za postup v uprchlické krizi kritice. Do Německa za víkend 5. a 6. září přijelo přes Mnichov takřka 20 000 běženců.
  • Papež František během modlitby na Svatopetrském náměstí vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny.
7. ZÁŘÍ

  • Německé vládní strany kvůli uprchlické krizi uvolní v roce 2016 dodatečných v přepočtu 162 miliard korun.
  • Francouzský prezident François Hollande chce uspořádat ve Francii mezinárodní konferenci o přistěhovalecké krizi. Francie v příštích dvou letech přijme 24 000 migrantů.
  • Předsedové vlád ČR, Rakouska a Slovenska se shodli na potřebě posílit ochranu vnější schengenské hranice a zřízení zón pro uprchlíky, řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Rakousko trvá na přerozdělování běženců, řekl rakouský kancléř Faymann.
  • Británie v pěti letech přijme dalších až 20 000 běženců.
  • Maďarský ministr obrany Csaba Hende podal demisi kvůli nespokojenosti premiéra s pomalým postupem armády při stavbě plotu na hranicích se Srbskem.
  • ČR by podle představ EK měla ulehčit třem zemím unie, na které nejtíživěji dopadá současná migrační vlna, převzetím celkem 4300 uprchlíků.
  • Do Makedonie podle OSN přijelo rekordních 7000 syrských běženců. Na makedonsko-řecké hranice dorazila pomoc Charity ČR.

8. ZÁŘÍ

  • Většina z běženců proudících do zemí EU prchá před válkami a násilím a má právo požádat o azyl, řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
  • Venezuela oznámila, že je připravena přijmout 20 000 Syřanů.
  • Oznámeno, že Maďarsko letos zadrželo na 170 000 běženců, policie kvůli převaděčství zatkla 955 lidí.
  • EK zaspala při naplňování opatření pro ukončení migrační krize, řekl Sobotka. O počtu uprchlíků, které by ČR měla přijmout, nemá podle něj smysl debatovat. Povinné kvóty nadále odmítá i prezident Miloš Zeman.
  • Evropská komise poskytla Maďarsku čtyři miliony eur, o které Maďarsko žádalo kvůli migrační krizi.
  • Polský prezident Andrzej Duda nechce unijní kvóty na rozdělení migrantů mezi členské země.
  • EU je prý připravena poskytnout v přepočtu téměř 87 milionů korun na vybudování nových středisek pro uprchlíky v Srbsku.
  • Poslanci Evropského parlamentu se neshodli v názorech na přerozdělení uprchlíků. Většinou naléhali na větší solidaritu. Čeští či slovenští poslanci kvóty odmítají.
  • České vnitro oznámilo, že zatím počítá jen se dvěma dalšími zařízeními pro uprchlíky. Zařízení v Drahonicích (Lounsko) a Balkové (Plzeňsko) mají být celkem pro 400 lidí.

9. ZÁŘÍ

  • Austrálie přijme dalších 12 000 uprchlíků k nynější roční kvótě 13 750 a rozšíří letecké útoky proti IS na Sýrii.
  • Předseda EK Jean-Claude Juncker navrhuje v EU povinné rozmístění dalších 120 000 uprchlíků, kteří jsou v Řecku, Itálii a Maďarsku. Dohromady má být rozmístěno 160 000 lidí. Evropští poslanci návrh většinou uvítali, u českých převažuje skepse.
  • Česká vláda před jednáním ministrů vnitra o migraci znovu odmítla povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků.
  • Do aténského přístavu Pireus se z ostrova Lesbos u Turecka přepravilo dalších 4225 uprchlíků.
  • Itálie v letošním roce odmítla zhruba 10 000 migrantů, Maďarsko dosud deportovalo asi 4000 až 5000 běženců. První uprchlíky vyhostilo Dánsko.
  • Český vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyzval NATO, aby zahájilo operaci ve Středozemním moři k potápění lodí pašeráků lidí a k ostraze hranic Turecka.
  • Do řešení uprchlické krize v Evropě se hodlají po Venezuele zapojit i další jihoamerické země. Syřany chce přijmout Argentina či Brazílie.

10. ZÁŘÍ

  • Na rakousko-maďarský přechod v Nickelsdorfu dorazily další 2000 běženců pěšky z Hegyeshalomu v Maďarsku.
  • Za posledních 24 hodin dorazilo na hranice Srbska a Maďarska rekordních 5000 běženců, většinou ze zemí Blízkého východu.
  • Polská premiérka Ewa Kopaczová opět naznačila ochotu k přijetí většího počtu uprchlíků, ale neuvedla žádný počet.
  • Ve Štrasburku europoslanci schválili usnesení podporující plány Evropské komise na řešení stávající uprchlické krize a vytvoření trvalého mechanismu rozmísťování běženců mezi členské státy EU.
  • Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér navrhl vyhlásit v zemi od 15. září krizový stav kvůli masové migraci.
  • Česká katolická církev chce do 24. září spustit registrační web pro nabídky pomoci uprchlíkům.
  • Americký prezident Barack Obama nařídil připravit přijetí nejméně 10 000 syrských uprchlíků v USA v příštím rozpočtovém roce, který začíná 1. října.
Autor: