Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakousko volí svého prezidenta. Populisté mohou porazit vládní strany

Svět

  10:30
VÍDEŇ - Rakušané v neděli volí prezidenta. Hlasování, které skončí v 17:00, může kvůli možné porážce kandidátů obou vládních stran způsobit citelný otřes na politické scéně. Po uzavření volebních místností přijdou první odhady a výsledky by měly být v zásadě známé kolem 19:30.

Prezidentský kandidát Rudolf Hundstorfer. foto: Reuters

Neočekává se, že by o prezidentovi mohlo rozhodnout už první volební kolo, protože ani jeden z uchazečů zřejmě nemá šanci získat potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. Druhé kolo je naplánováno na 22. května.

Výsledky volby hlavy státu se v zemi očekávají s velkým napětím, protože největší šanci na úspěch mají představitelé opozice a nezávislí, tedy politici, kteří vládu ostře kritizují, a to nejen za její přístup k uprchlické krizi. Favority jsou podle průzkumů expředseda strany Zelených Alexander Van der Bellen a kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer.

Rakouští policisté se vrací na hranice s Maďarskem. Chtějí zastavit pašeráky lidí

Dva roky před parlamentními volbami je tak situace pro vládní strany - tedy sociální demokraty a lidovce - poměrně vážná. Populistická FPÖ nyní s výrazným náskokem vede průzkumy volebních preferencí a má šanci stát se vítěznou stranou.

Hofer, jemuž průzkumy přisuzují podporu 24 procent voličů, dokonce v kampani prohlašoval, že by neváhal s rozpuštěním parlamentu a vyhlášením předčasných voleb.

Jeho největší rival, finanční expert Van der Bellen, který navzdory členství ve straně Zelených kandiduje jako nezávislý, zase prohlásil, že by nedopustil, aby se příslušník strany Svobodných stal někdy kancléřem.

Kromě Hofera a Van der Bellena se podle expertů může dostat do druhého kola voleb ještě právnička a bývalá předsedkyně nejvyššího soudu Irmgard Grissová.

Reprezentant Sociálnědemokratické strany (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna Rudolf Hundstorfer by podle průzkumu OGM naopak měl získat jen kolem 15 procent hlasů a uchazeč koaliční Lidové strany (ÖVP) Andreas Khol 11 procent, což by je z dalšího souboje vyřadilo.

K urnám v neděli může dorazit 6,4 milionu oprávněných voličů, tedy lidí starších 16 let.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Mohlo by vás zajímat