Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rakousko vybuduje kvůli migrantům na hranici se Slovinskem plot

Slovensko-cest

  11:54aktualizováno  17:39
Vídeň/Lublaň/Brusel - Rakousko postaví plot na hranici se Slovinskem, aby mělo pod kontrolou příliv tisíců migrantů do země. Řekla to dnes rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Zdůraznila, že nejde o uzavření hranic a nezmínila ani žádný časový rámec, kdy by měl plot vzniknout.

Pěšky v dešti. Uprchličtí poutníci se často musejí spoléhat na vlastní nohy. foto: Reuters

Slovinský premiér Miro Cerar varoval, že jeho země je připravena okamžitě vybudovat plot na hranici s Chorvatskem, pokud plán EU zastavit příliv migrantů přes Balkán neuspěje. Mluvčí německé vlády na to reagoval prohlášením, že budování „bariér a zdí“ migrační krizi nevyřeší.

Přes Slovinsko a Rakousko nyní směřuje hlavní proud uprchlíků z válkou postižených a chudých zemí na Blízkém východě a v Asii, kteří směřují převážně do Německa. Od 16. října, kdy Maďarsko uzavřelo svou hranici s Chorvatskem, přešlo přes dvoumilionové Slovinsko již více než 86 tisíc lidí. Slovinsko kritizuje Chorvatsko, že posílá k jeho hranicím více migrantů, než dokáže zvládat.

Do Slovinska dnes dorazila skupina německých policistů, kteří se připojili ke svým rakouským kolegům. Mají zemi pomoci vypořádat se s přílivem desítek tisíc uprchlíků. Berlín zatím poslat jen pět mužů, plánuje ale vyslat i další posily. O pomoc se zvládnutím uprchlické vlny požádala ostatní státy EU slovinská vláda. Již od 13. října v zemi operuje osm policistů z Rakouska, brzy by prý měli dorazit další muži zákona z Maďarska a Slovenska.

Plány jsou už zadány

Představitelé EU a balkánských zemí se na víkendovém summitu dohodli, že je třeba omezit proud běženců zpřísněním hraničních kontrol. „Pozorně sledujeme, zda jsou závazky z neděle dodržovány. Pokud dospějeme k závěru, že tomu tak není, Slovinsko posílí opatření na hranicích,“ uvedl předseda slovinské vlády Cerar. „Bude-li to nutné, je Slovinsko připraveno okamžitě vztyčit na hranici s Chorvatskem plot,“ dodal.

Podobnou bariéru na hranici mezi Rakouskem a Slovinskem zase plánuje rakouská ministryně vnitra Miklová-Leitnerová. „Jde o to, abychom zajistili spořádaný vstup běženců do naší země, ne o uzavření hranic,“ vysvětlila ministryně v rakouské televizi Oe1. „V posledních týdnech jsou skupiny migrantů stále netrpělivější, agresivnější a emotivnější,“ dodala.

„Situace zde je velmi dynamická. (Denně) nám přechází hranici 3000 až 8000 lidí. Musíme se ale připravit, (že jejich počet může vzrůst) na 12 tisíc,“ řekla Miklová-Leitnerová s tím, že „zadala plány pro výstavbu speciálních technických bariér“.

EU informována nebyla

Chorvatská policie oznámila, že do země za poslední den a půl vstoupilo méně migrantů, než tomu bylo v předchozích týdnech. Ve středu ránu prý dorazilo 2700 běženců, během úterý jich pak bylo 5700. Jak uvedl policejní mluvčí Domagoj Džigumović, zatím je ještě brzy na to konstatovat, že se uprchlická vlna do Evropy zmenšuje. Je třeba prý počkat tak deset dní, než budou moci být vyneseny nějaké závěry.

Představitelé EU a balkánských zemí se na víkendovém summitu dohodli, že je třeba omezit proud běženců zpřísněním hraničních kontrol. „Pozorně sledujeme, zda jsou závazky z neděle dodržovány. Pokud dospějeme k závěru, že tomu tak není, Slovinsko posílí opatření na hranicích,“ uvedl dnes předseda slovinské vlády Cerar. „Bude-li to nutné, je Slovinsko připraveno okamžitě vztyčit na hranici s Chorvatskem plot,“ dodal.

Podobnou bariéru na hranici mezi Rakouskem a Slovinskem zase plánuje rakouská ministryně vnitra Miklová-Leitnerová. „Jde o to, abychom zajistili spořádaný vstup běženců do naší země, ne o uzavření hranic,“ vysvětlila ministryně v rakouské televizi. „V posledních týdnech jsou skupiny migrantů stále netrpělivější, agresivnější a emotivnější,“ dodala.

Opatření proti ušlapání uprchlíků

„Situace zde je velmi dynamická. (Denně) nám přechází hranici 3000 až 8000 lidí. Musíme se ale připravit, (že jejich počet může vzrůst) na 12 tisíc,“ řekla Miklová-Leitnerová s tím, že „zadala plány pro výstavbu speciálních technických bariér“.

Podle rakouských médií, na která se odvolává agentura AFP, by mělo patrně jít o bariéru, která by se v délce několika kilometrů táhla na obě strany od hlavního hraničního přechodu mezi Rakouskem a Slovinskem, který většina migrantů využívá. Je nutné přijmout „tvrdá, trvalá opatření, jež předejdou ušlapání uprchlíků, kteří zpravidla čekají hodiny v chladném počasí na přechod hranice mezi oběma zeměmi“, řekla Miklová-Leitnerová. Později ministryně doplnila, že projekt by měl být konkretizován „během fáze plánování v rozsahu deseti dnů“.

Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová dve středu novinářům řekla, že evropská exekutiva nebyla o podobném záměru informována. Její předseda Jean-Claude Juncker ale plánuje odpoledne o vývoji hovořit s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem.

Mluvčí připomněla, že už 16. září Rakousko oznámilo začátek dočasných pohraničních kontrol na vnitřní schengenské hranici. V polovině října pak Vídeň tento stav prodloužila na maximální možnou celkovou dobu dvou měsíců. V odpovědi se ale na tiskové konferenci vyhnula tomu, zda by tedy Rakousko mělo k 16. listopadu kontroly na hranicích ukončit.

Autor: