Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko vyšetřuje čtyři zástupce úřadu v Ischglu. Chtějí zjistit, zda nemohli covid zvládnout lépe

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Norbert Aepli, Switzerland; CC BY 3.0; Wikimedia

Praha/Vídeň Rakouské úřady vyšetřují čtyři osoby v souvislosti s nedodržováním omezení v ohnisku koronavirové nákazy v tyrolském horském středisku Ischgl. Agentuře APA to ve středu sdělilo státní zastupitelství v Innsbrucku.

Neupřesnilo však totožnost vyšetřovaných a podle APA nepotvrdilo tedy ani to, zda jsou mezi nimi starosta Ischglu Werner Kurz nebo místní hejtman Markus Maass.

Luxusní lyžařský resort Ischgl, přezdívaný „Ibiza Alp“, je považován za jedno z počátečních ohnisek šíření nákazy nejen v Rakousku, ale také v dalších částech Evropy. Stovky Rakušanů a tisíce zahraničních turistů tvrdí, že se tam na konci února a začátku března nakazily.

Po prostudování více než deseti tisíc stran důkazního materiálu se vyšetřovaní konkretizovalo, uvedl dnes mluvčí innsbruckého státního zastupitelství Hansjörg Mayr. „Zejména blíže zkoumáme uplatňování nařízení v souvislosti s dopravními omezeními v Ischglu, potažmo s karanténou v oblasti (údolí) Paznauntal,“ řekl Mayr.

Rakouští vyšetřovatelé mají na základě dostupných informací zjistit, zda místní úřady reagovaly včas s cílem přibrzdit šíření koronaviru. Rakouský kancléř Sebastian Kurz už 13. března vyhlásil karanténu nad údolím Paznauntal, ale tisícovky turistů a sezonních pracovníků odtud nadále chaoticky odjížděly, ačkoli podle karanténního nařízení měli lidé zůstat na místě.

Kromě trestněprávního vyšetřování se událostmi v Ischglu zabývají soudy i v občanskoprávním řízení. Minulý týden Rakouské sdružení pro ochranu spotřebitelů (VSV) oznámilo, že podalo čtyři žaloby na rakouský stát. Úřady podle něj reagovaly příliš pomalu a možná podlehly tlaku turistického sektoru, aby nezasahovaly. Sdružení požaduje odškodnění osob, které se na dovolené v Ischglu nebo při odcestování ze střediska nakazili.

Přímo v Ischglu se nákaza potvrdila 7. března, kdy zdravotníci pozitivně otestovali barmana z oblíbeného podniku. Rakouské úřady ale začaly jednat až poté, co se prokázala nákaza u dalších patnácti lidí, s nimiž byl barman v kontaktu. K 10. březnu úřady nařídily všem barům v Ischglu zavřít, hotely a sjezdovky však zůstaly otevřené. Karanténu v údolí Paznauntal, kde Ischgl leží, nařídily až 13. března.

V samotném Ischglu se podle innsbrucké lékařské univerzity nakazilo koronavirem 42,4 procenta obyvatel. Vyplývá to z testů na protilátky. Rakousko ale mělo dosud koronavirovou pandemii do značné míry pod kontrolou. V posledních týdnech ale počty infikovaných začaly opět růst.

Dnes země s necelými devíti miliony obyvatel hlásí 772 nových případů, dohromady už měla 44 813 pozitivních testů. Dosud v alpské republice zemřelo 799 nakažených, ale 35 644 se vyléčilo.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...