29. října 2015 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouský kancléř: Ploty jsou stavební opatření, uprchlickou krizi nevyřeší

Skupina migrantů kráčí po silnici krátce po překročení rakousko-německé hranice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina migrantů kráčí po silnici krátce po překročení rakousko-německé hranice... | foto: ČTK

VÍDEŇ Výstavba plotů na hranicích není řešením současné uprchlické krize. V televizní debatě stanice ORF to ve středu večer uvedl rakouský kancléř Werner Faymann. Ministryně vnitra jeho vlády Johanna Miklová-Leitnerová přitom ve středu oznámila, že Vídeň na hranici se Slovinskem stavbu plotu plánuje. Podle Faymanna půjde ale jen o stavební opatření, které nijak neomezí příliv migrantů do země.

„Kdo věří, že se dá uprchlická otázka vyřešit ploty, je úplně vedle,“ uvedl Faymann. Jediným skutečným řešením problému je podle něj ukončení konfliktu v Sýrii a vznik přijímacích středisek na vnějších hranicích Evropské unie. Nyní je třeba běžencům na takzvané balkánské stezce poskytnout hlavně ubytování odolná vůči nadcházejícímu chladnému počasí.

Migranti odpočívají na louce v rakouském Kollerschlagu u hranice s Německem.
Běženci a migranti se u hranic s Rakouskem zahřívají u provizorních ohnišť.

Plot, o kterém hovořila Miklová-Leitnerová, bude podle rakouského kancléře pouze „stavebním opatřením“, jež umožní v oblasti města Spielfeld na rakousko-slovinské hranici zavedení „lepší kontroly“. Do země díky němu nepřijde ani o uprchlíka méně, upozornil Faymann. Také Miklová-Leitnerová ve středu upozornila, že jde především o zajištění „spořádaného vstupu běženců do naší země, ne o uzavření hranic“.

Na tom, že „pro ploty není v Evropě místo“, se Faymann údajně v telefonickém rozhovoru ve středu večer shodl i s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Čekání ve vlhku a chladu

Také v noci na čtvrtek přes Rakousko prošly směrem do Německa tisíce migrantů. Do oblasti bavorského Pasova dorazilo do čtvrtečního rána přinejmenším 5000 lidí, které k německým hranicím sváží rakouské autobusy ze záchytných táborů u hranice se Slovinskem.

Kudy má vést plot?

Ve štýrské hraniční obci Spielfeld noc strávilo opět více než 4000 migrantů, které během dne autobusy odvezou k německé hranici. Tady ale musí běženci často několik hodin ve vlhku a chladnu čekat, neboť Německo v tuto chvíli podle agentury DPA trápí nedostatek autobusů, které by je rozvážely na ubytovny v německém vnitrozemí.

Také slovinský premiér Miro Cerar ve středu varoval, že jeho země je připravena okamžitě vybudovat plot na hranici s Chorvatskem, pokud plán EU zastavit příliv migrantů přes Balkán neuspěje.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!