Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouský parlament řeší, jak naložit s poslancem odmítajícím nosit respirátor

Šéf poslaneckého klubu pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ)... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf poslaneckého klubu pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ)... | foto: Wikimedia Commons (Bwag)

Vídeň Rakouský parlament řeší, jak naložit s poslancem, který v budově zákonodárného sboru setrvale odmítá nosit respirátor. Legislativci schválili povinné nošení této ochranné pomůcky na parlamentní půdě, odmítli však v případě nedodržování opatření ukládat jakékoliv sankce, uvedla agentura APA.

Šéf poslaneckého klubu pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a bývalý ministr vnitra Herbert Kickl dlouhodobě odmítá nošení roušek a respirátorů v parlamentu. Podle něj „neexistuje žádný důkaz o jejich účinnosti“ v boji proti šíření koronaviru. V minulosti se Kickl též účastnil protestů proti vládním koronavirovým opatřením.

Nový lídr rakouských Svobodných Norbert Hofer (vlevo) a ministr vnitra Herbert...
Rakouští poslanci

K úternímu rozhodnutí Národní rady, které přikázalo nošení respirátorů typu FFP2 na půdě parlamentu, Kickl řekl, že ho bude ignorovat. „Nepatřím k těm, kteří si nasadí roušku a pak hodí přes palubu všechna další bezpečnostní opatření,“ uvedl s tím, že poslanci Svobodných si budou moci sami rozhodnout, zda se opatření přizpůsobí.

Poslanci schválili povinnost nosit respirátor v plenárním sále i v kuloárech pouze v rámci domovního, nikoliv jednacího řádu. Sankce za porušování tohoto pravidla podle předsedy parlamentu Wolfganga Sobotky odmítli zavést s ohledem na svobodný výkon poslaneckého mandátu. Vysoké pokuty, které za tento prohřešek může udělit parlament v Německu, označil Sobotka za „nepřiměřené“. „Svobodný výkon mandátu se vždy váže s vlastní zodpovědností,“ dodal.

FPÖ je v otázce povinného nošení respirátorů v parlamentu sama rozpolcená a Kickl ve svém počínání nemá podporu ani svého stranického šéfa Norberta Hofera. „Svobodný mandát nám umožňuje vyhnout se povinnosti dodržovat domovní řád. Kdo tak činí, povyšuje se ale nad všechny ostatní lidi, kteří musejí pravidla dodržovat. Domovní řád coby předseda respektuji a očekávám totéž od všech poslanců,“ uvedl Hofer na Twitteru.

Povinnost nosit respirátor FFP2 momentálně platí ve Vídni nejen ve vnitřních prostorách, ale i na venkovních místech s větší koncentrací lidí. Sám Kickl přiznal, že si respirátor nandavá v supermarketu, protože „tam musí“ - na rozdíl od parlamentu.

Debata o nošení respirátorů nebo roušek v parlamentu a možných postizích za nedodržování tohoto epidemického opatření se intenzivně vede také Česku. Poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko odmítají ochranu nosu a úst nosit z občanských a politických důvodů. Předsedající schůze oba nezařazené poslance pravidelně napomínají, byli i vykázáni z jednacího sálu.

Ve zjevné reakci na jejich počínání koncem března navrhla skupina poslanců v čele s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem změny jednacího řádu, které by umožnily uložit poslancům pokuty za „nepřístojné chování“.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...