18. května 2019 12:35, aktualizováno  16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Rakouský vicekancléř Strache zapletený do aféry rezignoval. Označil se za oběť

Rakouský vicekancléř a šéf rakouské protiimigrační Svobodné strany Rakouska... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský vicekancléř a šéf rakouské protiimigrační Svobodné strany Rakouska... | foto: Reuters

Vídeň Rakouský vicekanclář a předseda protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache v sobotu oznámil odchod z obou politických funkcí. Stalo se to poté, co německá média zveřejnila videonahrávku, na níž s údajnou příbuznou ruského oligarchy jedná o politické podpoře své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

Lidovecký předseda vlády Sebastian Kurz podle Stracheho rezignaci na post vicekancléře přijal. Strache se na sobotní tiskové konferenci označil za oběť akce tajných služeb, jejichž cílem je svrhnout rakouskou vládu. Zároveň se ovšem omluvil za svoje chování na schůzce, která se uskutečnila na španělské Ibize předloni v létě, jen několik měsíců před rakouskými volbami. „Bylo to typické machistické chování ovlivněné alkoholem,“ uznal. Zúčastnil se jí také současný šéf parlamentní frakce FPÖ Johann Gudenus. I on v sobotu oznámil, že se všech politických funkcí vzdává.

Při jednání zachyceném na tajně pořízené videonahrávce se hovořilo o tom, že žena vydávající se za neteř ruského oligarchy by mohla koupit podíl v bulvárním listu Kronen Zeitung, nejčtenějším rakouském deníku, a jeho prostřednictvím podporovat Stracheho svobodné. Za odměnu by v okamžiku, kdy se FPÖ dostane k moci, získala v Rakousku veřejné zakázky.

Video, kde na Ibize jedná Strache s údajnou dcerou ruského oligarchy (v německém jazyce):

FPÖ, do jejíhož čela se Strache postavil v roce 2005, je ve vládě s lidovci (ÖVP) od předloňského prosince. Strache stranu přivedl zpět do hlavního politického proudu a pod jeho vedením FPÖ zažívá úspěch nevídaný od dob, kdy byl jejím předsedou charismatický Jörg Haider, připomněla agentura Reuters. Svobodní ovládají mimo jiné ministerstva zahraničí, vnitra a obrany. Strache se v minulosti snažil vytvořit obraz FPÖ jako umírněné strany, poměrně často se ale na veřejnost dostávají rasistické, xenofobní a antisemitské názory jejích členů.

Video prověřuje rakouské státní zastupitelství

Video s rakouským vicekancléřem a šéfem protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinzem-Christianem Strachem začalo podle listu Kurier prověřovat rakouské státní zastupitelství. Strache na záznamu mluví mimo jiné o nelegálních finančních příspěvcích pro svou stranu. S údajnou příbuznou ruského oligarchy na něm také domlouvá podporu své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

Na videu natočeném údajně v roce 2017 na Ibize vysvětluje Strache Rusce, že jeho strana od některých jednotlivců dostala podporu ve výši 500 000 eur až dvou milionů eur, která přitom nešla přímo do pokladny FPÖ, ale spřízněným organizacím. To by podle německého magazínu Spiegel bylo v rozporu s rakouskými zákony.

Nahrávka byla podle médií nabízena novinářům v minulosti už několikrát.

Německá média tvrdí, že setkání na španělském ostrově bylo zorganizováno jako léčka na Stracheho, a deník Wiener Zeitung k nahrávce napsal, že ukázala Stracheho a Gudenuse se staženými kalhotami. Mluví se o tom, že za videem, které podle všeho znamená konec vrcholné politické kariéry kontroverzního politika, stojí německý satirik Jan Böhmermann. O scénách z videonahrávky mluvil už minulý měsíc, když dostal rakouskou televizní cenu Romy.

Před sídlem rakouského kancléře se v soboru sešlo asi 5000 demonstrantů, kteří požadovali nové volby.

Skandál kolem Stracheho přišel jen několik dnů před volbami do Evropského parlamentu. Lídr kandidátky FPÖ Harald Vilimsky tvrdí, že aféra prospívá německé křesťansko-demokratické kancléřce Angele Merkelové a šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi.

Podle průzkumů veřejného mínění by volby v Rakousku nyní vyhráli Kurzovi lidovci. Nicméně nezískali by takovou podporu, aby měli v parlamentu většinu. Tu by mohli mít jedině společně se sociálními demokraty (SPÖ). Kurz, zastánce tvrdé protiimigační politiky, má ovšem s SPÖ problematické vztahy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz