Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakouští policisté lovili Čecha v kukuřici

Svět

  8:57
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krádež tří párů bot vyvolala dvouhodinovou policejní honičku, která skončila dopadením českého zloděje.

kukuřice - ilustrační foto

Jedenáct policistů v rojnici, tři policejní psi, početný oddíl místních hasičů a dokonce vrtulník s termovizí. V hollywoodských filmech odpovídá takové nasazení pořádkových jednotek obvykle pátrání po několikanásobném vrahovi, případně uprchlém trestanci z Alcatrazu. V Horních Rakousích spustil minulou středu podobnou akci dvaatřicetiletý Čech, který v obchodním centru v Haidu u Lince ukradl tři páry bot.

Když prodavač uviděl, jak zloděj utíká z obchodu, zalarmoval policisty, kteří pachateli znemožnili nasednout do připraveného auta. Lupič však neztratil duchapřítomnost. Kořist zahodil a rychle vběhl do sousedního lánu se vzrostlou kukuřicí. „Policie okamžitě zahájila lov, do kterého kromě svých vlastních lidí nasadila i rozhlasový vůz s amplionem, tři služební oddíly se psy a vrtulník,“ napsaly noviny Oberöstereichische Nachrichten. Policistům přispěchal na pomoc i oddíl místních hasičů s vlastní termovizí. Přesto se zloději dařilo v rozlehlém kukuřičném lánu pronásledovatelům dlouho unikat.

„Čech byl zadržen v kukuřici až po dvou hodinách,“ tvrdí rakouské noviny. Vzhledem k přísným rakouským zákonům o presumpci neviny policie nezveřejnila jméno pachatele, pouze jeho národnost. A to i přesto, že v autě zloděje našli policisté další věci, ukradené před tím v obchodním centru v Paschingu. Čech u výslechu uvedl, že měl při krádežích komplice, kterého se však policii zatím nepodařilo vypátrat.

Rozsáhlá policejní akce, do které se kromě policistů zapojili i místní hasiči, odpovídá pozornosti, jakou hornorakouské pořádkové síly věnují i obyčejným krádežím v obchodech. I když ale v Horních Rakousích, alespoň podle policejních statistik, kradou poměrně často i občané Česka, obchodníci se už dávno vzdali snahy odradit zloděje různými pro Čechy urážlivými nápisy typu „Češi nekraďte!“ Podobné cedule přitom zdobily ještě před několika lety řadu obchodů v rakouském příhraničí. I když ale policie občas zadrží českého zloděje i nyní, v rakouských výlohách se místo hanlivých nápisů objevuje spíše reklama v češtině či nápis „vítáme Čechy“.

Češi se totiž stávají i v rakouských obchodech velmi váženými zákazníky a platí to i o turistickém ruchu. „Loni přenocovalo v některém ubytovacím zařízení v Horních Rakousích celkem 95 000 Čechů, což znamená proti roku 2001 nárůst návštěvnosti o 80 %,“ potvrdil hornorakouský zemský radní pro oblast hospodářství Viktor Sigl. Češi jsou podle něj na prvním místě mezi návštěvníky z postkomunistických zemích, zároveň ale představují pro Horní Rakousy absolutně nejrychleji rostoucí turistický potenciál. Vzhledem k rostoucí kupní síle obyvatelé Česka stále více utrácejí i v rakouských obchodech.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat