19. prosince 2017 10:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouští Svobodní nejsou v Izraeli vítáni. Jejich ministry budou Izraelci bojkotovat

Lídr pravicové strany Svobodných Heinz-Christian Strache. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr pravicové strany Svobodných Heinz-Christian Strache. | foto: Reuters

VÍDEŇ/JERUZELÉM Izrael nebude alespoň prozatím navazovat kontakty s novými rakouskými ministry, které do vlády nominovala Svobodná strana Rakouska (FPÖ). S odvoláním na prohlášení izraelského velvyslanectví ve Vídni o tom v úterý informovala agentura APA. Podle listu Der Standard se bojkot bude týkat i ministryně zahraničí Karin Kneisslové, která FPÖ zastupuje v kabinetu jako nestranička.

FPÖ některá média označují za krajně pravicovou, někteří členové strany se netají svými antisemitskými názory. Izrael odmítá navazovat oficiální kontakty s členy FPÖ dlouhodobě a tento svůj postoj hodlá podle prohlášení prozatím zachovat. Způsobem spolupráce s novou rakouskou vládou, na které se FPÖ podílí, se bude nyní Izrael zabývat. Premiér Benjamin Netanjahu pověřil ministerstvo zahraničí, „aby vypracovalo odborný posudek o povaze kontaktů s novou vládou“ Rakouské lidové strany (ÖVP) a FPÖ.

Až do nového rozhodnutí izraelské diplomacie izraelské úřady na rakouských ministerstvech, v jejichž čele nyní stojí ministr nominovaný svobodnými, budou jednat jen s úředníky, uvedla v pondělí v prohlášení izraelská ambasáda. V případě rezortů ovládaných zástupci ÖVP mohou být izraelské úřady v kontaktu přímo s ministry. To se týká i kancléře Sebastiana Kurze, uvedlo výslovně velvyslanectví židovského státu ve Vídni.

Podle rakouského listu Der Standard se izraelský bojkot týká i nové ministryně zahraničí Karin Kneisslové, která není členkou FPÖ, ale tato strana ji do funkce nominovala.

Sebastian Kurz, šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř, a...
Příznivci FPÖ slaví volební úspěch.

Nový kancléř Kurz v reakci na oznámení vyjádřil naději, že se obavy Izraele podaří brzy rozptýlit. V tomto směru je prý „optimistický“. V úterý by se měl nový předseda rakouské vlády setkat s izraelskou velvyslankyní v Rakousku Taljou Ladorovou-Fresherovou.

Strache: „Svobodní bojují proti antisemitismu.“

Svobodní se na vládě podíleli už v letech 2000 až 2005. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache upozornil, že reakce Izraele tehdy byla mnohem tvrdší: izraelský velvyslanec na protest Rakousko opustil a diplomatické vztahy obou zemí byly omezeny. Svobodní jsou podle Stracheho ale nyní „jedním z nejdůležitějších aktérů“ boje proti antisemitismu v Rakousku a v Evropě a usilují o „poctivý, udržitelný a přátelský kontakt“ s Izraelem.

FPÖ vznikla v 50. letech ze Svazu nezávislých, v němž se organizovali bývalí nacisté. Jörg Haider, který stranu vedl v letech 1986-2000, proslul svými antisemitskými a xenofobními výroky. Pobouření vyvolala především jeho urážka předsedy rakouské židovské obce Ariela Muzicanta. Haider o něm řekl, že nechápe, jak může být taková špína někdo, kdo se jmenuje Ariel. Izraelský vláda v roce 2000 Haidera označila za „nechtěnou osobu“.

Současný předseda FPÖ Heinz-Christian Strache se v minulosti snažil vytvořit obraz FPÖ jako umírněné strany, čas od času se ale na veřejnost přesto dostanou rasistické, xenofobní a antisemitské názory jejích členů. Podle kritiků je FPÖ nadále extremistickou stranou, ve snaze dostat se k moci ale navenek mírní své názory.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz