Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakovina jménem Islámský stát. Sociální sítě marně bojují s džihádistickými účty

„Jak přežít na Západě: příručka mudžáhida“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Jak přežít na Západě: příručka mudžáhida“ | foto: TwitterReprofoto

Internetové účty sympatizující s Islámským státem se ruší po tisících. Přesto nebyly Twitter ani Facebook doteď schopny zcela zamezit šíření násilné ideologie, což vede i k rekrutování nových branců do extremistických skupin. V obtížném boji pomáhají firmám i uživatelé a internetoví aktivisté.

Zatím úspěšnější v boji s džihádisty je Facebook, který se označuje za místo s nulovou tolerancí k teroristům. „Agresivně se snažím zamezit teroristům, aby si u nás zakládali účty a aktivně bojujeme proti veškerému obsahu, který podporuje terorismus,“ řekl pro server Wired mluvčí Facebooku Andrew Souvall.

Facebook se ve velké míře spoléhá na svou komunitu, která nevhodné příspěvky a účty nahlašuje. I když se nejedná o stoprocentní ochranu, podle Steva Stalinského, výkonného ředitele Middle East Media Research patří Facebook v boji k nejúspěšnějším společnostem.

Zdá se tak, že si Islámský stát oblíbil především Twitter. Jak upozornil například Brookings Institute, v roce 2014 se mezi srpnem a prosincem objevilo až 46 tisíc účtů, které otevřeně Islámský stát podporovaly.

Profilové obrázky radikálů na Twitteru podle studie často využívaly černou...

Profilové obrázky radikálů na Twitteru podle studie Brookings Institute často využívaly černou vlajku Islámského státu, nebo fotky hrdinů a vůdců teroristické skupiny.

Do značné míry nepomáhá ani to, že se firma snaží účty mazat. Zablokovaní džihádisté se po krátké chvíli vracejí a opět se snaží šířit násilný obsah a videa. Odtržení na krátkou dobu od jejich sítě kontaktů jim však stěžuje nábor nových rekrutů a dlouhodobější působení na náchylnější jedince.

Filozofie firmy je také mnohem liberárnější než je tomu u Facebooku.

Podle Stalinského by byl Twitter v boji s Islámským státem daleko efektivnější, kdyby Twitter vyvinul technologii, která návrat na síť nebezpečným lidem co nejvíce ztíží.

Po útocích v pátek 13. v Paříži se do boje proti teroristickým účtům přidali také hackeři. Skupina Anonymous se po pár dnech útoků pochlubila, že zničila až 20 tisíc účtů podporujících Islámský stát.

Komplikací v boji s terorismem je i fakt, že sociální sítě jsou globální záležitostí a každá ze zemí, na kterých služba působí, může definovat „podporu terorismu“ trochu jiným způsobem. Někteří aktivisté také varují před honem na čarodějnice, který by měl za následek omezení svobody slova na internetu.

Odkud se tweetovalo?

Účty podporující Islámský stát nejčastěji pochází ze Saúdské Arábie a Sýrie.

Boj s teroristy v současné době řeší i aplikace určené k šifrované komunikaci. Firmy si totiž musí vybrat, zdali pomůžou zpravodajcům v boji s terorismem či se budou snažit neztratit důvěru svých uživatelů, kteří si mnohdy úzkostlivě zakládají na soukromí. Například populární Telegram zrušil po pařížském masakru 78 islamistických účtů.

Při každé aktualizaci se změní i adresa bitcoinové peněženky.

Na dark netu existují stránky, které vyzývají k finanční podpoře teroristů pomocí bitcoinů. Na obrázku je pod vlajkou islamistů vidět adresa bitcoinové peněženky.

Nejedná se však o jedinou službu, která je v manuálu pro „začínající teroristy“. Pařížští útočníci se dorozumívali také pomocí herní konzole PlayStation 4. Populární jsou ale i služby jako WhatsApp a Signal. Hojně do šifrování komunikace investuje i Apple, což musel jeho šéf Tim Cook vysvětlovat americké vládě. „Je pro nás důležitá důvěra zákazníků,“ hájil tehdy společnost.

Mezi pomocníky teroristů patří i síť Tor, která umožňuje navštěvovat běžně nedostupná fóra a obchody s nelegálním zbožím. V temných zákoutích internetu se tak díky Toru objevují propagandistické stránky a manuály džihádistů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč