Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakušané potírají organizované žebrání. Zadrželi skupinu Slováků

Svět

  14:11
LINEC - Rakouská policie zadržela v okolí Lince v poslední době nejméně osm slovenských občanů za organizované žebrání.
Žebračka (ilustrační foto)

Žebra foto: Shutterstock

Podle policie nejde o individuální žádosti o pomoc v nouzi, ale o pečlivě organizované akce, které podle hornorakouských zákonů musí jako organizování sbírky předem povolit příslušná obec. Policie vyzývá občany, aby takovým lidem nic nedávali.

Účastníky takových akcí přivážejí autobusy, šéfové jim přidělují příslušné úseky obcí a školí je, co mají říkat a jak se tvářit. Deník Oberösterreichische Nachrichten přinesl svědectví jistého podnikatele, který sledoval v dálniční restauraci v Ansfeldenu podobné "rozdílení úkolů" skupině asi 25 lidí přivezených autobusem.

Žebráci táhnou od domu k domu s naučenými historkami
Dva velmi dobře odění šéfové údajně rozdali nuzně oděným mužům, ženám i dětem různé kartičky a fotografie a udělili jim pokyny, kam jít žebrat a jak se křižovat. Žebrající lidé se pak rozptýlili po okolí.

Hornorakouský policejní ředitel Alois Lissl řekl, že tento konkrétní případ je prý typický. "Agresivní žebrání", jak se mu policejně říká, je v současnosti velmi aktuální zejména v Linci a okolí. Lidé jsou přiváženi autobusy převážně ze Slovenska, táhnou od domu k domu, historkami o své nouzi lákají peníze, a večer je zase autobus odváží domů. Není to ale masový jev, uvedl Lissl. V Linci je situace v tomto ohledu stále ještě výrazně lepší než například ve Štýrském Hradci, dodal.

V Horních Rakousech je podle zákona třeba pro každou sbírku předem získat povolení příslušné obce. "Ročně máme v této věci asi 200 udání. Letos jsme museli zadržet už 40 osob, protože za porušení tohoto nařízení nezaplatily příslušnou pokutu," uvedl náměstek policejního ředitele Lince Erwin Fuchs.

Někteří žebráci podle něj na noc neodjížděli, ale přespávali v opuštěných továrních halách v Linci "za strašných hygienických podmínek". "Když se takovým lidem podíváte do očí, převládne ve vás soucit. Jsou to ubožáci, kteří prakticky všechno musejí odevzdat svým kápům," uvedl Fuchs. Přesto doporučoval žebrákům nic nedávat, protože "zločinné organizace, které za nimi stojí, naverbují pak ještě více chudáků z dotyčných zemí" - vedle Slovenska také z Rumunska a Bulharska, varoval Fuchs.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat