29. září 2010 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakušané potírají organizované žebrání. Zadrželi skupinu Slováků

Žebračka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žebračka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LINEC Rakouská policie zadržela v okolí Lince v poslední době nejméně osm slovenských občanů za organizované žebrání.

Podle policie nejde o individuální žádosti o pomoc v nouzi, ale o pečlivě organizované akce, které podle hornorakouských zákonů musí jako organizování sbírky předem povolit příslušná obec. Policie vyzývá občany, aby takovým lidem nic nedávali.

Účastníky takových akcí přivážejí autobusy, šéfové jim přidělují příslušné úseky obcí a školí je, co mají říkat a jak se tvářit. Deník Oberösterreichische Nachrichten přinesl svědectví jistého podnikatele, který sledoval v dálniční restauraci v Ansfeldenu podobné "rozdílení úkolů" skupině asi 25 lidí přivezených autobusem.

Žebráci táhnou od domu k domu s naučenými historkami
Dva velmi dobře odění šéfové údajně rozdali nuzně oděným mužům, ženám i dětem různé kartičky a fotografie a udělili jim pokyny, kam jít žebrat a jak se křižovat. Žebrající lidé se pak rozptýlili po okolí.

Hornorakouský policejní ředitel Alois Lissl řekl, že tento konkrétní případ je prý typický. "Agresivní žebrání", jak se mu policejně říká, je v současnosti velmi aktuální zejména v Linci a okolí. Lidé jsou přiváženi autobusy převážně ze Slovenska, táhnou od domu k domu, historkami o své nouzi lákají peníze, a večer je zase autobus odváží domů. Není to ale masový jev, uvedl Lissl. V Linci je situace v tomto ohledu stále ještě výrazně lepší než například ve Štýrském Hradci, dodal.

V Horních Rakousech je podle zákona třeba pro každou sbírku předem získat povolení příslušné obce. "Ročně máme v této věci asi 200 udání. Letos jsme museli zadržet už 40 osob, protože za porušení tohoto nařízení nezaplatily příslušnou pokutu," uvedl náměstek policejního ředitele Lince Erwin Fuchs.

Někteří žebráci podle něj na noc neodjížděli, ale přespávali v opuštěných továrních halách v Linci "za strašných hygienických podmínek". "Když se takovým lidem podíváte do očí, převládne ve vás soucit. Jsou to ubožáci, kteří prakticky všechno musejí odevzdat svým kápům," uvedl Fuchs. Přesto doporučoval žebrákům nic nedávat, protože "zločinné organizace, které za nimi stojí, naverbují pak ještě více chudáků z dotyčných zemí" - vedle Slovenska také z Rumunska a Bulharska, varoval Fuchs.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.