Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Rakušané se těší na Slováky

Svět

  9:09
VÍDEŇ/PRAHA - Od neděle jsou na Slovensku, které v lednu zavádí evropskou měnu, povinně ceny v eurech i korunách. Zatímco mnozí Slováci se v souvislosti se zavedením eura na Slovensku od příštího roku bojí zdražování, rakouští obchodníci si mnou ruce. Důvod je jednoduchý. Celá řada druhů zboží je totiž už dnes v Rakousku mnohem levnější než ve slovenských obchodech a Slováci tak masivně nakupují u svých jižních sousedů.
Euro - ilustrační foto

Euro - ilustrační foto foto: Reprofoto

Fakt, že slovenští obchodníci musejí od včerejška uvádět všechny ceny kromě slovenských korun i v eurech, by měl zájem Slováků o nákupy v Rakousku ještě zvýšit.

 „Pokud si nyní Slováci jednoduše srovnají ceny, snadno zjistí, že nejen drogistické zboží, oblečení, ale i mnohé potraviny jsou u nich v porovnání s Rakouskem mnohem dražší,“ napsaly rakouské noviny Die Presse. Nejedná se přitom o žádné bezvýznamné rozdíly. Například nákup ve vídeňské drogerii vyjde podle listu Slováky až o 40% levněji než když si stejné zboží koupí v Bratislavě.

Podobné je to s nákupy značkového textilu, bot, určitých druhů potravin a dokonce i pohonných hmot. „Pro oblečení už dnes Slováci jezdí raději do Parndorfu nebo na východní předměstí Vídně. Když nyní dostanou ještě větší možnost srovnání cen, objem nákupního turismu se opět zvýší,“ tvrdí Die Presse.

Gratislava už není
Noviny upozorňují, že před patnácti lety Rakušané přezdívali slovenskému hlavnímu městu „Gratislava“. Ceny tady byly totiž z rakouského pohledu velmi nízké, zboží takřka zadarmo, tedy „gratis“.

Jenže rychlé posilování slovenské koruny a obchodní politika nákupních řetězců způsobily, že se Bratislava z centra levných nákupů stala pro Rakušany velmi drahým městem, z kterého se naopak vyplatí jezdit nakupovat do Vídně.

 Někteří Slováci už se do Rakouska dokonce stěhují a staví si tam domy. „Důvodem je fakt, že ceny stavebních pozemků v rakouském příhraničí jsou až o polovinu nižší než v okolí Bratislavy,“ řekla Monika Haklová z bratislavské realitní kanceláře Universal Development.

 Například v Kittsee, městečku s 1900 obyvateli, ležícím u slovenských hranic, dnes už osmdesát domů či bytů obývají Slováci. Do Bratislavy jezdí pracovat. „Nejsou s nimi vůbec žádné problémy. Naopak. Většinou se jedná o lékaře, inženýry, právníky, zkrátka dobře vydělávající Slováky,“ pochvaluje si starosta Kittsee Klaus Senftner.

Drahé je i Česko
Rakouští obchodníci si však mnou ruce nejen v příhraničí se Slovenskem, ale i s Českem. Také v Česku je totiž řada druhů zboží levnější než v Rakousku. Hornorakouské městečko Freistadt se například rozhodlo kvůli velkému zájmu českých zákazníků výrazně rozšířit svou obchodní zónu.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...