20. června 2018 21:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakušané vydali do Ruska Aslana Gagijeva, údajně zorganizoval šedesát vražd

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Střelba (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střelba (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

VÍDEŇ/MOSKVA Rakousko vydalo Rusku 47letého Aslana Gagijeva, který čelí obvinění ze zorganizování šedesátky vražd. Šest lidí údajně zabil v letech 2012 a 2013 vlastní rukou. Do Ruska ho ve středu přepravilo letadlo po tříleté právní bitvě, informovaly agentury AFP a APA. Ještě loni v listopadu vydání obávaného zabijáka ztroskotalo na jeho údajné těžké formě strachu z létání. Tentokrát ale soudní znalec potvrdil, že obviněný je schopen leteckého transportu a může se podrobit soudnímu procesu, uvedla APA.

Podle stejného zdroje byl ve středu dopoledne Gagijev převezen na vídeňské letiště Schwechat, kde nastoupil do letadla mířícího do Ruska.

Mluvčí vídeňského zemského soudu Christina Salzbornová APA sdělila, že muž byl předán ruským úřadům. Mluvčí ruského ministerstva vnitra Irina Volková potvrdila, že Gagijev, známý pod přezdívkou Džako, byl eskortován do Ruska.

Ruská justice Gagijeva viní z toho, že v Severní Osetii řídil od roku 2008 zločineckou organizaci, jíž je přičítána odpovědnost za vraždu 60 lidí, včetně severoosetského vicepremiéra či policistů. Mezi oběťmi gangu jsou podle ruského deníku Kommersant také ruští bankéři. Nejméně 22 členů Gagijevova gangu bylo souzeno a někteří už byli odsouzeni na doživotí.

Samotný Gagijev, který všechna obvinění popírá, byl na základě mezinárodního zatykače zadržen v lednu 2015 ve Vídni, když cestoval na falešný bulharský pas. Rakouská justice pak dlouho zpochybňovala záruky týkající se podmínek vazby v Rusku a Gagijev byl v únoru roku 2016 dokonce propuštěn na kauci. V září 2017 rakouská justice rozhodla o jeho vydání do Ruska. To však oddálila jeho údajná fobie z létání. Obviněný rovněž tvrdí, že jeho vydání je motivováno politicky.

ČTK
  • 0Diskuse