Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Ramzane, jsi hanbou Ruska. Zmiz!‘ Poslanec zkřížil zbraně s čečenským krutovládcem

Vladimír Putin

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Vladimir Putin ocenil Ramzana Kadyrova jako hrdinu Ruské federace, politik Konstantin Senčenko však čečenskému vládci vystavil diametrálně odlišnou vizitku. „Ramzane, jsi hanbou Ruska! Zostudil jsi vše, co je možné zostudit. Zmiz!“ zaútočil na obávaného autoritáře. Uplynul pouhý den - a Kadyrov se chlubil poníženou omluvou, jíž se mu z úst Senčenka dostalo. Poslanec odvolal svá slova po „lekci“, kterou mu uštědřili Kadyrovovi poddaní.

Z pověření Vladimira Putina vládne Kadyrov Čečensku tvrdou rukou. foto: ČTK

Na počátku přestřelky mezi severokavkazským mocnářem a nezávislým poslancem z Krasnojarské oblasti stála Kadyrovova ostrá výtka, kterou adresoval kritikům svého chlebodárce Vladimira Putina.

K TÉMATU:

Kadyrov, jehož železná pěst svírá porobené Čečensko právě z pověření současného vládce Kremlu, se s oblibou označuje za „nejlepšího Putinova žáka“, a zatímco od Kremlu čerpá štědré dotace, nepromešká příležitost, aby svou věrnost prvnímu muži Ruska patřičně prodal.

„Jen jeho moudrá politika, jeho pomoc a podpora umožnily dosáhnout (v Čečensku) pevného míru, postavit republiku na nohy, vzkřísit její ekonomiku, kulturu a duchovnost,“ prohlásil například loni v březnu poté, co mu Putin v souvislosti s vraždou opozičníka Borise Němcova udělil Řád cti. „Dát život za takového člověka, to je ten nejlehčí úkol. Ujišťuji, že splním jakýkoli příkaz, vyřeším pro něj jakkoli těžký úkol, ať mě to stojí cokoli,“ dodal tehdy muž, jehož moc nad kavkazskou autonomní republikou bývá srovnávána s tyranií.

Před několika dny se pak Kadyrov pustil do „zrádců“, kteří jeho mentorovi hází klacky pod nohy - čin o to trestuhodnější, že země je už tak dost zkoušená „komplikovanou“ ekonomikou. „Jistí lidé, o kterých nikdo nikdy neslyšel, se mohou pominout, aby si udělali jméno napadáním ruského prezidenta Vladimira Putina. Představitelé takzvané nesystémové opozice se snaží týt z komplikované hospodářské situace v zemi,“ uvádí v prohlášení zveřejněném 12. ledna na webu čečenské vlády.

„Těmto lidem je lhostejný jak osud Ruska, tak jeho národů. Hrají hru, kterou vynalezly tajné služby Západu, a tančí v jejich rytmu. S takovými osobami je třeba nakládat jako s nepřáteli lidu a zrádci. Není na nich nic dobrého,“ uvedl na konto odpůrců Putinova režimu.

Uniformovaný Ramzan Kadyrov obklopený elitami svého režimu v Grozném.
Shodnou se. Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a čečenský lídr Ramzan...

Pro Akademika a Hrdinu

Za oponenta putinismu se pokládá i Konstantin Senčenko, nezávislý poslanec v parlamentu sibiřské Krasnojarské oblasti. Nevybíravá slova Kadyrova, který si Putinovou podporou vydláždil cestu nejen k osobní moci, ale také tučnému majetku, Senčenka pobouřila natolik, že dal svému podráždění volný průchod. Svůj vzkaz čečenskému vládci zveřejnil 14. ledna na Facebooku, a podobně jako Kadyrov si přitom nebral servítky.

„ZMIZ, RAMZANE!“

„(Včera) mě Akademik, Hrdina Ruska, hlava Oblasti Ramzan Kadyrov nazval ‚nepřítelem Ruska‘ a vyzval k mému trestnímu stíhání. Jmenoval mě, protože působím v politice, ale nikoli jako součást systému jedné strany. Nejsem jediný, takových je nás mnoho, ale když jsem si (včera) přečetl to prohlášení, hned jsem ho vztáhl na sebe.

Pročež tomu Akademikovi a Hrdinovi chci vzkázat následující:

Ramzane, jsi hanbou Ruska. Zostudil jsi vše, co je možné zostudit. Znectil jsi titul akademika tím, že jsi držitelem (akademického) titulu třetího stupně, jímž se pyšní ty největší mysli Ruska. Stavíš se na roveň s Lomonosovem, Mendělejevem, Landaudem a dalšími velikány. Mám tři stupně (vysokoškolského vzdělání), ty diplomy mě stály velké úsilí a stydím se za to, kdo všechno u nás může být akademikem.

Senčenko Kadyrovovi.

Znectil jsi titul Hrdina Ruska. Pamatuju dny, kdy jsme tady v Krasnojarsku sbírali pomoc pro naše chlapce, kteří bojovali v Čečensku. Tehdy jsi běhal po horách a zabíjel naše děti. Ty teď leží v zemi, a z tebe je hrdina Ruska (Kadyrov řád obdržel v roce 2004 - pozn. red.).

Znectil jsi pozici hlavy oblasti, když jsi začal odvádět prostředky z veřejného sektoru a převádět peníze do soukromé nadace. 90 % Čečny žije z dotací od Moskvy, a Moskva bere peníze od nás Sibiřanů. Nevadí nám, že jdou na platy učitelů a lékařů. Ale když ty kradeš veřejné peníze a stavíš z nich pro sebe paláce, to už je za hranou dobra i zla.

Takže odsud zmiz, ty akademiku a hrdino, a přestaň bránit normálním, slušným, pracujícím lidem v budování jejich milovaného Ruska.“

„Ramzane, jsi hanbou Ruska. Zostudil jsi vše, co je možné zostudit. Pamatuju dny, kdy jsi zabíjel naše děti. Ty teď leží v zemi, a z tebe je hrdina Ruska. Znectil jsi pozici hlavy regionu, z veřejných peněz si stavíš paláce. Takže odsud zmiz, ty akademiku a hrdino,“ napsal mimo jiné.

Ještě ten samý den si za svým prohlášením pevně stál. „Když jsem o výrocích Ramzana Kadyrova mluvil se svými přáteli, slyšel jsem v jejich hlasech strach. Lidé se bojí a nevědí, jak mají postupovat - jestli mají zemi opustit, nebo zůstat. Proto jsem veřejně vyslovil to, co si mnozí myslí, ale bojí se to říct,“ uvedl Senčenko v rozhovoru pro stanici RFE/RL.

„Absolutně mě nezajímá, jestli (od Kadyrova) přijde nějaká reakce,“ odpověděl na dotaz, zda se neobává důsledků svých slov. „Napsal jsem to hlavně pro sebe a své přátele.“

Omluva za ‚zoufalé gesto‘

Jenže už večer téhož dne o věci informoval státem kontrolovaný kanál Groznyj TV - a součástí jeho reportáže byla i Senčenkova omluva. „Omlouvám se za jakákoli nesprávná a urážlivá slova,“ zaznělo z poslancových úst spolu s vysvětlením, že „situace byla emocionálně vypjatá a komplikovaná“.

O den později pak Senčenko (opět na Facebooku) vysvětlil, že záznam pocházel ze soukromé konverzace, již vedl s nejmenovaným „respektovaným“ představitelem čečenské komunity v Krasnojarsku. Svůj vzkaz Kadyrovovi nazval „zoufalým gestem“, vyvolaným „do krajnosti napjatými nervy, zhoršující se ekonomickou situací a žádnými perspektivami zlepšení na obzoru“.

Dodal, že řada Čečenců „skutečně respektuje Ramzana Kadyrova a výroky proti jejich vůdci je značně urážejí“, a podotkl, že „byl přesvědčen o autoritě vůdce Čečenské republiky“ - aniž by přitom specifikoval, zda si byl vědom toho, že z inkriminované rozmluvy vzniká záznam.

Úryvek z něj se nicméně objevil na Kadyrovově instagramovém účtu. Známý milovník sociálních sítí video-omluvu doprovodil výmluvným komentářem „Přijímám)))))“.

Я принимаю)))))

Video zveřejněné uživatelem Аллах Велик!!! (@kadyrov_95),

Sebekritiku provedl Senčenko i v rozhovoru pro regionální rádio VK. Objasnil, že ho dlouhodobě trápily výroky ruských politiků, které veškerý nesouhlas s vládním politikou nálepkovaly jako „nepřátelství vůči lidu“, a Kadyrovovo prohlášení z 12. ledna označil za příslovečnou poslední kapku, po níž pohár přetekl. Kdyby prý býval věděl, jaké pozdvižení jeho slova vyvolají, vyjádřil by se „korektněji a formálněji“.

‚Všechny k omluvě nedonutí‘

Nicméně řada lidí považuje jeho omluvu za nemístnou: soudí, že se nedopustil ničeho horšího, než že vyřkl to, o čem se mlčet nemá. „(Kadyrov) je muž, který s tichým souhlasem federální moci zavedl v zemi 21. století diktaturu afrického typu. Od Ramzana Kadyrova - jen krůček k (uganskému diktátorovi) Idi Aminovi, a o tom je třeba mluvit. Jen ať každý upřímný člověk napíše, že Ramzan Kadyrov je ostudou Ruska. Všechny nemůžou donutit, aby se omluvili,“ vyzval na Facebooku jekatěrinburgský novinář Aleksej Šaburov.

Co největší bolest: za syna zaplatí krví otec. Do Čečenska se vrací středověk

„Tohle je lekce pro každého: neříkejte věci, které se ve skutečnosti bojíte říct,“ komentoval kauzu Putinův sok Alexej Navalnyj. Jeho asistent čečenskému vůdci vytkl, že stvořil „feudální, středověkou diktaturu, kde (Kadyrovova) osobní armáda drží ve strachu dva miliony nevolníků a bezostyšně, veřejně terorizuje 140 milionů lidí vně svých hranic.“ Narážel přitom na údajný podíl Kadyrovova režimu na vraždách politických odpůrců putinismu, kupříkladu proslulé novinářky Anny Politkovské či již zmíněného Borise Němcova.

Jak však upozorňuje RFE/RL, najdou se i tací, kteří se kritiky nebojí. Jednou z nich je Ella Pamfilova, ruská ombudsmanka (a před 16 lety také kandidátka na prezidentku Ruské federace). Kadyrovovu hrozbu „zrádcům lidu“ nazvala „medvědí službou prezidentovi a stínem nad zemí“. Poté, co jí poslanec Státní dumy Šamsail Saralijev (Čečenec a člen vládní strany Jednotné Rusko - pozn. red.) doporučil, aby „požila sedativum a omluvila se“, opáčila: „Pokud se já, komisařka pro lidská práva, začnu každému vysokému hodnostáři omlouvat za svou kritiku toho, jak porušuje ústavu či přestupuje zákon, můžu rovnou rezignovat.“

Poněkud jiný přístup zvolil ve svém komentáři k celé situaci Vladimir Varfolomejev, zástupce šéfredaktora opoziční stanice Echo Moskvy. „Nerozumím všem těm, kteří dnes píšou, že ‚Kadyrov je hanbou Ruska‘. Naopak, je jeho dost přesným odrazem, samotné jeho esence. Taková je naše země,“ podotkl lakonicky novinář.

Šakalové a injekce na psychiatrii

Ať tak či tak, Ramzan Kadyrov mezitím nezahálí. Za pár dní stihl „zrádce a nepřátele lidu“, které je třeba podrobit spravedlivému trestu, povýšit nejen na „pátou kolonu“ (jíž na Instragramu hrozil snímkem s bojovně rozkročeným psem s otevřenou tlamou). Toto pondělí je v článku publikovaném listem Izvěstija pasoval rovnou na „šakaly“, kteří nepatří nikam jinam než za zdi psychiatrické léčebny - kde jinde, než na půdě Čečenska. Tam bude moci zajistit, připomněl vládce Grozného, aby sestry s injekčními stříkačkami nezahálely.

Takové články se přitom v prokremelských médiích neobjevují náhodou, varuje RFE/RL. „Kadyrov je v mnoha ohledech id Putinova režimu (termín id podle freudiánské teorie označuje nejnižší, pudovou složku lidské osobnosti - pozn. red.). Ztělesňuje jeho základní instinkty, vnitřní agresivitu, nejhlubší, nejtemnější touhy,“ domnívá se redaktor stanice Brian Whitmore. „Kadyrov nepolevuje. A jeho tirády by neměly být podceňovány jako běsnění blázna. Měly by být brány velmi vážně. Jako předzvěst (toho, co může přijít).“