Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na protest si lehali na koleje. Maďaři nenechali vlak s běženci dojet na hranice

Evropa

  13:28aktualizováno  16:03
BUDAPEŠŤ/PRAHA - Na nádraží ve městě Bicske u Budapešti vypukly ve čtvrtek potyčky, když se policisté snažili dostat několik stovek migrantů do tamního přijímacího tábora. Policie železniční stanici označila za "operační zónu" a vykázala z ní všechny novináře, informovala agentura Reuters. Úřady předtím dostaly uprchlíky do Bicske lstí, když v nich vyvolaly přesvědčení, že pojedou bez problémů z Budapešti do Šoproně.

Uprchlíci, i žena s malým dítětem, si lehají na koleje u maďarského městečka Bicske, kde policie zastavila vlak s běženci. foto: Laszlo BaloghReuters

Stovky běženců snažící se dostat na západ Evropy ráno zaplavily Východní nádraží (Keleti) v Budapešti poté, co ho opustili po dvoudenním střežení policisté. Státní železniční společnost ale zároveň oznámila, že žádné přímé mezinárodní vlaky z tohoto nádraží směrem do Rakouska a Německa, ani Slovenska nebo Česka vypravovány nebudou.

Místo toho byly připraveny dvě zvláštní soupravy, které měly migranty převézt jen do Šoproně u rakouských hranic. První souprava přeplněná běženci však skončila po ujetí zhruba 40 kilometrů v Bicske, kde je centrum pro příjem uprchlíků.

Žádná další souprava „do Šoproně“ podle zpravodaje ČTK už nevyjela. Mezi utečenci na nádraží Keleti se totiž mezitím rychle roznesla zpráva o osudu jejich druhů z prvního vlaku v Bicske.

Maďarské dráhy podle agentury MTI sdělily, že mezinárodní spoje byly zastaveny kvůli zajištění bezpečnosti dopravy. Oznámily ale také, že již koupené jízdenky lze použít i na vnitrostátních spojích. Očekávalo se proto, že se běženci přesunou k rakouským hranicím jinými vlaky. Úřady také později na Keleti nechaly přistavit dva zvláštní vlaky do Šoproně.

Boj o místa ve vlacích

Hlavní vstup na nejdůležitější budapešťské nádraží se ráno otevřel kolem 08:15 SELČ a dovnitř se okamžitě vhrnul dav běženců, který podle tiskových agentur vzal útokem jeden stojící vlak. Lidé se cpali do vagonů, jak jen to šlo - dveřmi i okny. Nebylo jasné, kam má souprava namířeno, ale roznesla se fáma, že by měl jet do Německa.

Hlášení z tlampačů posléze upozornilo, že z nádraží Keleti nebude prozatím vypravován žádný přímý mezinárodní vlak. Státní železniční společnost podle agentury MTI sdělila, že toto rozhodnutí bylo učiněno kvůli zajištění bezpečnosti vlakové dopravy.

Hned první ale skončil v Bicske, kde policisté nechali z vlaku všechny vystoupit. Běžencům nařídili odchod do tamního přijímacího střediska, zatímco ostatní cestující mohli přestoupit do jiné soupravy pokračující v cestě. Rozzlobení uprchlíci bušili pěstmi do vagonů, někteří si lehli na koleje a několik desítek jich podle agentury Reuters uteklo. Potom vypukly potyčky, když migranti přetlačili policisty a znovu vtrhli do vagónů, jimiž předtím přijeli. Asi tři desítky jich protestují v nádražní budově.

Policie pak začala z nádraží vytlačovat novináře s poukazem na to, že objekt je „operační zónou“.

Rakouská policie: Nebudeme jim bránit

Šéf vídeňské policie Gerhard Pürstl mezitím uvedl, že migranti, kteří přijedou do rakouské metropole, budou kontrolováni jen namátkově a nebude jim bráněno, aby pokračovali v cestě do Německa. „Co rozhodně nemůžeme, je kontrolovat všechny tyto lidi, zjišťovat jejich totožnost nebo je případně zadržovat. Nemůžeme to dělat a ani to nemáme v úmyslu,“ řekl.

K podobnému kroku se ve středu rozhodlo i Česko. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová sdělila, že končí zajišťování v záchytných zařízeních občanů Sýrie, kteří předtím požádali o azyl v Maďarsku. Policisté je vyslechnou a nabídnou možnost vyřízení azylu v Česku. Pokud ji nepřijmou, tak budou muset do sedmi dní opustit zemi. Jejich cesta do Německa tak prý bude rychlejší.

Uprchlíci si lehají na koleje u maďarského městečka Bicske, kde policie...
Malý chlapec ve vlaku, který maďarská policie zasvila u Bicske.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský sdělil, že kvůli rozhodnutí maďarské strany pozastavit přímé mezinárodní spoje budou vlaky spojující Česko s Maďarskem v obou směrech končit jízdu v maďarské pohraniční stanici Szob, která je kousek od hranic se Slovenskem.

Orbán: Maďarsko se bojí, Evropa se bojí - ale migranti jsou problém Německa

Maďarsko v pondělí nechalo přes 3000 migrantů odjet z Keleti několika vlaky do Rakouska a Německa s poukazem na mírnější přístup německých úřadů k běžencům ze Sýrie. V úterý ale, po „vysvětlení nedorozumění“ s Berlínem, policie nádraží uzavřela a na nástupiště už pouštěla jen „oprávněné cestující“, tedy nikoli migranty.

Kolem Keleti se pak utábořily dva až tři tisíce uprchlíků, čekajících, že jim opět bude umožněno odjet do Vídně, Mnichova a Berlína. Mnozí z nich si už koupili drahé jízdenky.

Maďarsko patří mezi státy nejvíce postižené současnou migrační krizí, při níž proudí do Evropské unie statisíce uprchlíků z válkou či chudobou sužovaných zemí Blízkého východu.

SITUACE VE STŘEDOZEMÍ

  • Řecké pobřežní hlídky zachránily v noci na čtvrtek z moře dalších 751 uprchlíků, kteří se pokoušeli dorazit na řecké ostrovy pod rouškou tmy z nedalekého tureckého pobřeží. Příslušníci pobřežních stráží zasahovali 19krát u východoegejských ostrovů Lesbos, Samos, Agathonisi, Farmakonisi, Kalymnos a Symi.
  • Údaje o zachráněných nezahrnují stovky dalších osob, které se vylodí na březích ostrovů za bílého dne.Řecko je spolu s Itálií hlavní vstupní branou do Evropské unie pro proudy uprchlíků, kteří prchají před válkou a chudobou na Blízkém východě, v Africe a v části Asie.Více než 200 000 lidí se dostalo do Řecka jen od začátku letošního roku. Podle italského premiéra Mattea Renziho za stejnou dobu dorazilo do Itálie více než 115 000 uprchlíků, většinou ze Sýrie nebo Eritreje.
  • Lodě operace EU ve Středozemním moři budou asi už za několik týdnů moci v mezinárodních vodách dopadat plavidla používána pašeráky k převozu migrantů. ROZHOVOR K TÉMATU: Expert: Ze špinavého byznysu s uprchlíky mají mafie miliony. Zavřít hranice je populismus
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...