9. srpna 2017 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Rasistům přistát nedovolíme.‘ Odpůrci uprchlíků bloudí po moři, nemají kde doplnit zásoby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 89Diskuse
Lodě s uprchlíky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lodě s uprchlíky (ilustrační foto) | foto: AP/ČTK

TUNIS Nacionalističtí identitáři, kteří se vydali do vod Středozemního moře „bránit Evropu“, nemají kde doplnit zásoby. Poté, co jim odmítly přistání úřady v Řecku a Itálii, se aktivisté organizace „Generace identitářů“ dočkali jasného „ne“ i v Tunisku, kde jejich přistání blokují tamní rybáři.

Kontroverzní mise krajně pravicové organizace vypravila do Středomoří 40 metrů dlouhou, v Mongolsku registrovanou loď C-Star. Loď nyní míří z Kypru do libyjských vod, z nichž se vydávají do Evropy tisíce převážně afrických běženců. V Tunisku, kam doplula o víkendu, potřebuje doplnit zásoby. Proti jsou však rybáři i tamní lidskoprávní aktivisté.

„Pokud sem přijedou, zavřeme kabel na doplňování paliva,“ prohlásil Šamseddín Burasín, šéf tamní organizace sdružující rybáře. „To je to nejmenší, čím můžeme přispět k dění ve Středozemním moři,“ dodal. „Nechat tu přistát rasisty? Nikdy,“ přidal se i nejmenovaný zaměstnanec přístavu, jehož citovala francouzská televize France 24.

29.července 2017 v 16:06, příspěvek archivován: 09.srpna 2017 v 12:56

Dozens of boats symbolically block the port of Catania in protest of #DefendEurope's C-Star vessel https://t.co/1764ULjgVf

Vypravení lodi C-Star organizovali odpůrci migrace z Francie, Itálie a Německa. Na internetu spustili crowdfundingovou kampaň, na níž shromáždili potřebné finance. Posádka lodi pak novinářům řekla, že jejich hlavním cílem je poukázat na spolupráci některých neziskovek a pašeráků.

Na svém webu identitáři obviňují neziskovky z toho, že „pašují stovky tisíc ilegálních migrantů do Evropy a ohrožují bezpečnost a budoucnost kontinentu“. Oni prý proti tomu chtějí „něco dělat“. V sobotu se nalepili na plavidlo Aquarius, což vypadalo jako snaha o zastrašování.

Uprchlíci na gumovém člunu prosí zachránce, aby je vytáhli jako první.
Uprchlíci z Libye na záchranném člunu.

Humanitární organizace se ale hájí tím, že jakékoliv snahy vracet migranty zpátky do Libye odporuje mezinárodnímu právu a ohrožuje lidské životy. Posádka C-Star zase popírá, že by chtěla migranty tlačit zpět.

Mise zvaná „Obrana Evropy“ se s problémy potýká už od počátku. V Suezském kanálu ji například zdržely týden egyptské úřady, které na lodi hledaly zbraně. V kyperské Famagustě pak paradoxně několik srílanských námořnických učňů opustilo loď a požádalo o azyl: přesně tomu přitom chtějí identitáři předcházet.

rokMilan Rokos
  • 89Diskuse