Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Razie, která zlikvidovala šéfa Islámského státu. Podívejte se na detaily zásahu amerických ‚speciálů‘

Američané komplex zlikvidovali raketami. foto: Reuters

PRAHA - O úkrytu teroristy Abú Bakra Bagdádího věděly americké tajné služby již téměř měsíc. Měly však jen kusé informace o severozápadě Sýrie. Během dvou týdnů získaly do rukou cenné detaily o přesné poloze šéfa Islámského státu a v sobotu 26. října zahájily akci na jeho likvidaci.
  5:00

Přestože americké tajné služby i díky pomoci kurdských jednotek věděly o úkrytu teroristy Bagdádího po několik týdnů, informace doputovala do rukou prezidenta Donalda Trumpa až 24. října. „Ve čtvrtek odpoledne jsme se já a prezident dozvěděli, že je (Bagdádí) v komplexu nedaleko Idlíbu,“ uvedl pro televizi CBS viceprezident Mike Pence.

Baghdádího úkryt.

Terorista se nacházel jen pár stovek metrů od města Bariša. Podle deníku The New York Times americká armáda dvakrát akci stopla, než došlo na finální útok na teroristu v sobotu.

Nakonec do akce americké speciální jednotky vyrazily v noci ze soboty na neděli. Do Sýrie vojáky přepravilo osm vojenských helikoptér ze základny u iráckého města Irbíl (Erbil v anglické transkripci).

V Sýrii bylo hodinu před půlnocí, když se v Bílém domě usadil prezident Trump v křesle v tzv. Situační místnosti ležící v podzemí Bílého domu, kde sledoval akci. Osm helikoptér - dvou rotorových vrtulníků Boeing CH-47 Chinook - vzlétlo z Irbílu.

Boeing CH-47 Chinook.

Vrtulníky Chinook jsou přibližně 30 metrů dlouhé a jsou schopné se pohybovat maximální rychlostí dosahující až k 315 km/h s doletem kolem 724 kilometrů. CH-47 má dva motory, které pohánějí vrtule o průměru 18,3 metru.

„Vojáci letěli nízko a velice rychle,“ popsal prezident. Podle informací od americké hlavy státu museli vojáci několikrát během cesty opětovat palbu, zatímco přelétali nad syrským územím. Nakonec doletěli až k městu Bariša poblíž tureckých hranic.

Bariša letecký snímek.

Terorista se schovával nedaleko města. V blízkosti úkrytu, který se nacházel na území kontrolovaném nepřáteli Islámského státu, stály další dvě budovy, z nichž byl dobrý výhled na příjezdovou cestu.

Bagdádíího úkryt.

Vrtulníky s americkými speciálními jednotkami přistály v blízkosti domu. „Speciálové“ měli s sebou i psy. Prorazili východní zeď, aby se vyhnuli nachystaným pastím u vchodu a vtrhli do budovy.

Akce netrvala dlouho. 

Conan, fena, která pomohla při zabití vůdce IS.

Terorista byl velice rychle zahnán psy do podzemních tunelů. Američané proti němu nasadili robota, kterého doprovázeli vycvičené psí jednotky K-9. (Při akci byla zraněná fena Conan, která nese jméno po americkém komikovi Conanu O’Brianovi. Zranění naštěstí nebyla vážná. Podle amerických médií se již dostala z nejhoršího.)

Neslavný konec

Baghdádí se nakonec rozhodl v jedné ze slepých uliček ukončit svůj život, aby jej Američané nemohli zajmout. Když odpálil sebevražednou vestu, byly vedle něj tři jeho děti, které nepřežily.

Aby se američtí vojáci dostali k ostatkům šéfa Islámského státu, museli v troskách nějakou dobu kopat. Do patnácti minut od Bagdádího smrti technici v polní laboratoři provedli test DNA a identifikovali tělo. Speciální jednotky podle prezidenta Trumpa strávili v komplexu ještě další dvě hodiny, aby získaly citlivé informace o IS. Když „speciálové“ opustili místo, americké stíhačky šesti raketami srovnali dům se zemí.

Dům, ve kterém se ukrýval Bagdádí.

Krátce po oznámení likvidace šéfa Islámského státu se na internetu začala objevovat videa zachycující v plném rozsahu, v jakém stavu zůstal komplex, kde se terorista ukrýval.

Kolem 3.30 syrského času se vraceli američtí vojáci na základnu do iráckého Irbílu, odkud před pár hodinami vyrazili. Bagdádího ostatky byly následně „pohřbeny“ do moře.