Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Razie na francouzském ministerstvu kvůli kauze Macronova poradce

Svět

  18:14
PAŘÍŽ - Francouzská finanční prokuratura ve středu podnikla razii v pařížském sídle ministerstva hospodářství a financí v souvislosti s vyšetřováním poradce prezidenta Emmanuela Macrona Alexise Kohlera, který je podezřelý ze střetu zájmů. S odvoláním na zdroj z vyšetřování o tom informovala agentura AFP. Kohler v letech 2012 až 2016 na ministerstvu pracoval.

Poradce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, Alexis Kohler, je podezřelý ze střetu zájmů. foto: Reuters

Macronovu pravou ruku Kohlera začala finanční prokuratura vyšetřovat v pondělí poté, co protikorupční skupina Anticor v pátek upozornila na rodinné i profesní vazby Kohlera na italsko-švýcarského lodního přepravce MSC. Společnost je významným klientem francouzských loděnic STX France v Saint-Nazaire.

Elysejský palác, ve kterém nyní Kohler pracuje jako generální tajemník, v pondělí uvedl, že tvrzení Anticoru je založené na zprávách médií, které obsahovaly mylné informace. Kohler podle něj vždy jednal v souladu se zákonem a hodlá s vyšetřovateli spolupracovat.

Kohler se dvakrát pokusil dostat do vedení MSC

Anticor podle agentury AFP tvrdí, že Kohler zastupoval v letech 2010 až 2012 stát ve správní radě STX France, a nedbal přitom na střet zájmů. Ten podle Anticoru nastal tím, že společnost MSC založili a řídí bratranci Kohlerovy matky. MSC hrála klíčovou roli v diskusích se státem o budoucnosti loděnice v Saint-Nazaire na západě země.

Anticor uvádí, že Kohler se dříve jako vysoký činitel ministerstva hospodářství a financí dvakrát pokusil dostat do vedení MSC. V dubnu 2014 se mu to nepodařilo, ale v srpnu 2016, kdy ministerstvo opustil stejně jako jeho tehdejší šéf Macron, se stal finančním ředitelem filiálky MSC Cruises.

Ze společnosti MSC Kohler odešel po loňských prezidentských volbách a stal se Macronovým poradcem. Během prezidentské kampaně Kohler ale podle Anticoru z titulu vedoucího činitele MSC zasáhl do jedné schůze na ministerstvu, která se zabývala převzetím tehdy krachujících loděnic STX France. Společnost se nakonec spojila se svým italským konkurentem Fincantieri. MSC ale do skupiny kapitálově nevstoupila, třebaže se to původně plánovalo.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat