27. dubna 2019 7:29, aktualizováno  14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie podnikla razii na východě Srí Lanky, ozbrojenci odpálili nálože. Zemřelo 15 lidí, z toho 6 dětí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: AP Photo

Kolombo Při zátahu proti ozbrojencům spojovaným s útoky z Velikonoční neděle zemřelo na Srí Lance 15 lidí včetně šesti dětí. Radikálové během zásahu armády a policie odpálili několik výbušnin, oznámily v sobotu zahraniční tiskové agentury. Policie uvedla, že mezi mrtvými jsou ozbrojenci i členové jejich rodin a několik civilistů.

Ozbrojenci byli podle policejního mluvčího patrně členy islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate (NTJ), jíž místní úřady útoky připisují. Při nich zahynulo nejméně 253 lidí. „Budovu jsme prohledali a našli 15 těl, 12 z nich v domě a tři před ním,“ uvedl mluvčí. Jedno dítě a žena byly v kritickém stavu převezeny do nemocnice.

Policejní hlídka na Srí Lance hlídkuje v muslimské čtvrti před pátečními...
Srílanští vojáci a policejní jednotky zajišťují oblast Kalmunai na východu Srí...

Razie se konala v domě u města Sammanthurai na východním pobřeží a vojáci ji zahájili v pátek. Do budovy se dostali v sobotu za úsvitu. Militanti začali po zasahujících příslušnících bezpečnostních jednotek střílet a odpálili tři nálože.

Město Sammanthurai leží zhruba 55 kilometrů jižně od města Batticaloa, kde se v neděli jeden z devíti sebevražedných útočníků odpálil v evangelickém kostele.

Při dosavadních raziích nalezly bezpečnostní složky výbušniny, rozbušky, sebevražedné vesty a vlajky teroristické organizace Islámský stát (IS).

Plně vybavení teroristé

Ve stejné oblasti našli policisté na základě informací od zpravodajské služby 150 tyčinek plastické výbušniny, 100 000 kovových kuliček, které se dávají do sebevražedných vest, a nakonec i dodávku a oblečení, které použili ti, kteří byli zřejmě zapojeni do velikonočních útoků, informoval policejní mluvčí Ruvan Gunasekara.

Státní představitelé od policie až po premiéra opakují, že spravedlnosti unikají další radikálové, kteří mají přístup k výbušninám. Z tohoto důvodu byla zvýšena bezpečnostní opatření na místech, kde se shromažďují věřící různých vyznání. Představitelé katolické církve zrušili do odvolání nedělní mše. Úřady také vyzvaly členy muslimské komunity, aby nechodili do mešit.

V pátek srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely uvedla, že stále pátrá po 140 lidech, kteří jsou podezřelí z vazeb na teroristy z organizace Islámský stát, která se k útokům přihlásila. Bezpečnostní složky už zatkly 76 lidí, uvedla agentura Reuters. Mezi zadrženými jsou i cizinci ze Sýrie a Egypta.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz