3. července 2012 17:56, aktualizováno  20:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Razie u Sarkozyho. Policie prohledala jeho dům i kancelář

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohrál v nedělním druhém kole voleb a kterému za týden končí jeho mandát, se prý vrátí k advokátní praxi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohrál v nedělním druhém kole voleb a kterému za týden končí jeho mandát, se prý vrátí k advokátní praxi. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská policie podnikla razii v domě a v kanceláři bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Prohlídka souvisí s vyšetřováním údajného nelegálního financování Sarkozyho prezidentské kampaně před pěti lety. Francouzský exprezident v minulosti veškerá obvinění z porušení zákonů při volební kampani odmítal.

Podle zdrojů agentury AFP prohlídku nařídil vyšetřující soudce Jean-Michel Gentil. Do prohledávání Sarkozyho domu i kanceláře se zapojila zhruba desítka policistů z oddělení finanční kriminality, nic však nezabavili.

Sarkozy při razii doma nebyl. Jeho právník Thierry Herzog agentuře AFP sdělil, že bývalý prezident i s rodinou odletěl v pondělí do Kanady.

Sarkozy obvinění popírá
Vyšetřování souvisí s volební kampaní v roce 2007, po níž se Sarkozy stal prezidentem. V roce 2010 se totiž vynořilo obvinění, že mu nejbohatší žena Francie Liliane Bettencourtová poskytla peníze na kampaň nelegálním způsobem.

Bettencourtová údajně předala bez jakýchkoli dokladů pokladníkovi Sarkozyho volební kampaně 50.000 eur (nyní 1,2 milionu korun) v hotovosti. Ve Francii přitom platí limit pro dary na kampaň od jednotlivých osob ve výši 6400 eur. Loni vydaná kniha o aféře s financováním kampaně navíc tvrdí, že sám Sarkozy na soukromé schůzce s Bettencourtovou dostal od dědičky kosmetické firmy L'Oreal další částku v hotovosti.

Sarkozy už dříve popřel, že by od Bettencourtové dostal finanční dar převyšující limit pro kampaň. Tvrzení, že se s Bettencourtovou tajně setkal a převzal od ní další peníze, označil za naprosto nesmyslné.

Sarkozy v květnu opustil Elysejský palác, když ve volbách prohrál se socialistou Françoisem Hollandem. Měsíc po odchodu z úřadu, tedy v polovině června, Sarkozyho přestala chránit prezidentská imunita.

ČTK