22. dubna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Reagan, Estrada a teď Zelenskyj. Které osobnosti to dotáhly od filmu až do politiky?

Volodymyr Zelenskyj porušil pravidla voleb na Ukrajině a ukázal novinářům svůj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volodymyr Zelenskyj porušil pravidla voleb na Ukrajině a ukázal novinářům svůj... | foto: Reuters

Kyjev/Praha Herec a bavič Volodymyr Zelenskyj se stal novým ukrajinským prezidentem. Jasné to je od nedělních voleb, v nichž zvítězil jasným rozdílem nad Petrem Porošenkem, který mandát obhajoval. Není však první osobností světa showbyznysu, která to dotáhla až do vysoké politiky.

Ronald Reagan (1911-2004) - Od 30. do 50. let minulého století hrál asi v 50 filmech, většinou romantické hrdiny, kovboje či drsné chlapíky. V pětapadesáti se jako republikán vrhl do politiky, v níž se přes úřad kalifornského guvernéra dostal až do Bílého domu - 40. americkým prezidentem se stal v roce 1981 krátce před svými 70. narozeninami. Tehdy se zapsal do dějin jako nejstarší zvolený prezident USA. V roce 1983 byl suverénně znovu zvolen. Zemřel v červnu 2004 ve věku 93 let.

Joseph „Erap“ Estrada (81) - Estrada na Filipínách proslul jako herec v nenáročných akčních filmech. Od 50. do 80. let natočil asi stovku filmů a dalších sedm desítek jich produkoval. V politice začal v roce 1969 jako starosta manilského předměstí San Juan. Po jasném vítězství v prezidentských volbách v květnu 1998 se stal prezidentem, z funkce odstoupil v lednu 2001 kvůli hrozbě impeachmentu. 

V září 2007 byl odsouzen k doživotnímu vězení za korupci a rozkrádání státního majetku - za dobu své vlády podle soudu zpronevěřil přes čtyři miliardy pesos (tehdy kolem 1,6 miliardy Kč). V říjnu téhož roku mu prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová udělila milost. V roce 2009 natočil svůj zatím poslední film a o rok později opět kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých skončil na druhém místě.

Arnold Schwarzenegger (71) - V Rakousku narozený filmový svalovec ztělesňuje americký sen. Vyučený tesař čtyřikrát získal kulturistický titul Mr. Universe. Z herce podřadných filmů se stal hollywoodským hrdinou a v roce 1983 americkým občanem. Rodák ze zapadlé štýrské vesničky Thal byl také poradcem George Bushe staršího pro tělovýchovu a sport a v říjnu 2003 byl v mimořádných volbách zvolen za republikány guvernérem státu Kalifornie. V roce 2006 byl opět zvolen do funkce a guvernérem byl do roku 2011. Do souboje o prezidentský post nešel mimo jiné proto, že mu to jako rodákovi z Rakouska neumožňuje ústava.

Clint Eastwood (88) - Herec a režisér, který proslul zejména rolemi drsňáků, v politice pobyl dva roky jako starosta kalifornského města Carmel. Do této funkce byl v roce 1986 zvolen 72 procenty hlasů a svému městu pomohl k pozvednutí turistického ruchu a k otevření dětského oddělení v městské knihovně. Eastwood je přívržencem republikánů.

Volodymyr Zelenskyj (41) - Ukrajinský herec, dabér, scenárista, moderátor a ředitel televizního studia Kvartal 95 si popularitu získal rolí v komediálním seriálu Sluha národa, v němž hraje učitele, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla. Objevil se i v řadě dalších filmů a televizních pořadů. Na Silvestra loňského roku oznámil, že hodlá kandidovat na prezidenta, přesvědčivě vyhrál první kolo prezidentských voleb a zvítězil i v nedělním druhém kole voleb, když za sebou nechal dosavadní hlavu státu Petra Porošenka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz