Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reakce na odsouzení Sencova: Stalinismus, podlost a odporná kremelská vláda

Vladimír Putin

  11:47aktualizováno  13:46
KYJEV - Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin v reakci na úterní odsouzení ukrajinského filmového režiséra Olega Sencova ruským vojenským soudem na 20 let do vězení navrhl vytvořit černou listinu Rusů, kteří se podíleli na odsouzení filmového režiséra Olega Sencova a pronásledování ukrajinské důstojnice Nadi Savčenkové, obžalované v Rusku ze zavraždění dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny.

Stalinistický proces. Oleg Sencov a Oleksandr Kolčenko v ruské soudní síni. foto: Reuters

Ruský vojenský soud v úterý v Rostovu na Donu odsoudil ukrajinského režiséra na 20 let do vězení za údajnou přípravu teroristických akcí na anektovaném Krymu. Rozsudek vyvolalo bouři kritiky z Ukrajiny, Západu a i v samém Rusku.

„Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, že dnes bude u Evropského soudu pro lidská práva podána čtvrtá žaloba proti Ruské federaci. Je to žaloba Ukrajiny proti Rusku, jejíž součástí je i porušení práva na spravedlivý soud, konkrétně porušení práv pana Sencova a dalších ukrajinských občanů,“ řekl Jaceňuk během zasedání kabinetu. „Ukrajina žádá neprodleně přijmout tuto žalobu a postihnout Rusko za porušování norem mezinárodního práva,“ prohlásil.

Symbol odporu proti putinismu. Magnitskij straší korupčníky dodnes

Sencovovův seznam?

„Měli bychom přejít k debatě o seznamu Sencov-Savčenková. Měl by to být konkrétní sankční seznam, jak tomu bylo v Magnitského případě,“ řekl v televizi Klimkin v narážce na případ ruského právníka zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského. Ten za dosud nevyjasněných okolností zahynul v ruské cele poté, co si stěžoval na zkorumpované hodnostáře z ministerstva vnitra. Spojené státy následně uvalily sankce na ruské policisty, soudce a další činitele zapletené do právníkovy podezřelé smrti a dalších případů porušování lidských práv.

„Kdokoliv v Rusku, kdo je ve vztahu k těmto nespravedlnostem, se nesmí cítit v bezpečí. Budeme na tom pracovat,“ zdůraznil Klimkin.

Protestující před ruskou ambasádou v Kyjevě požadují osvobození Sencova a Kolčenka.

Dvě tváře Ruska

Bývalý polský disident, šéfredaktor listu Gazeta Wyborcza Adam Michnik ve středečním komentáři označil Sencovovo odsouzení do lágru za ostudu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Na 20 let odsouzený režisér Sencov: Rusku vládnou zločinci. Bojíte se, že vás zabijí

„Rusko vždy mělo dvě tváře - ty, kteří věšeli, a ty, které věšeli za jejich boj za svobodu. Nyní se tato dvojtvářnost Ruska vrací se vší brutalitou,“ napsal Michnik. „Rusko posledních let mělo vůdce, kteří brány vězení otvírali a kteří je zavírali. K prvním patřil Michail Gorbačov a Boris Jelcin, k druhým patří Vladimir Putin. Putin vrací světu obraz odporné kremelské vlády plné ukrutností, podlosti a strachu,“ dodal a připomněl, že opoziční ruský list Novaja gazeta označil proces se Sencovem za „čistě stalinistický“. Za ukrajinského režiséra se postavili „nejlepší ruští občané“ i vynikající evropští umělci, připomněl Michnik.

Oleg Sencov v soudní síni.

„Tyto hlasy lidské důstojnosti a odporu proti krutosti umožňují alespoň na chvilku nadechnout se čerstvého vzduchu slušnosti. Jiné ovzduší dýchají důstojníci a agenti KGB, kteří dnes vládnou Rusku. Páchnou strachem z vlastního lidu. A v duchu chápou, že v tomto procesu vyhrál Sencov a Putin byl odsouzen,“ napsal Michnik v narážce na Putinovu minulost důstojníka komunistické tajné policie KGB.

Den krutosti a humanity

Za den „krutosti a humanity“ v ruských soudech označil úterek liberální listu Vedomosti: na jedné straně soud ve Vladimirské oblasti propustil na svobodu hlavní aktérku finančních machinací na ministerstvu obrany Jevgeniji Vasiljevovou, avšak totéž odmítl udělat soud v Tulské oblasti v případě protivládního demonstranta a vojenský soud odsoudil Sencova na 20 let.

Vzdoroval Kremlu bolestí a krví, skončil na psychiatrii. Jenže vyšetřovatel zběhl na jeho stranu

„Tři verdikty padly ve stejnou dobu samozřejmě náhodně, ale tato shoda vypadá jako výsměšný vzkaz režimu společnosti: uděláme vše, co chceme, a vám se to bude líbit,“ napsal deník. Osvobození Vasiljevové podle něj představuje „plivanec do tváře těm, kdo doufali, že tento případ přeroste v systémový boj s korupcí ve vyšších vrstvách moci“. Sencovovo odsouzení má naopak „zastrašit lidi všemocností tajných služeb“.

Tyto případy podle listu Vedomosti vytvářejí obrázek, načrtnutý vlastnoručně režimem a ukazující společnosti, jaké „míry lhostejnosti k vlastní svévoli a cynismu dosáhl stát v Rusku“.

REAKCE ČESKÉ VLÁDY

„Ministerstvo zahraničních věcí protestuje proti rozhodnutí soudu v případu Olega Sencova a Alexandra Kolčenka.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR je pobouřeno rozhodnutím vojenského soudu v Rostově na Donu, který dne 25. srpna 2015 odsoudil odpůrce ruské anexe Krymu – ukrajinského režiséra Olega Sencova k dvaceti a ukrajinského aktivistu Alexandra Kolčenka k deseti rokům vězení za údajnou přípravu teroristických útoků.

Ruské soudy nejsou kompetentní posuzovat činy spáchané mimo mezinárodně uznávané hranice Ruské federace. Ministerstvo zahraničních věcí ČR považuje celý proces za vykonstruovaný, doznání svědků za vynucená a výši trestu udělenou údajným pachatelům za absurdní.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto vyzývá k okamžitému propuštění Olega Sencova a Alexandra Kolčenka na svobodu.“

Zdroj: Oficiální stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...