8. dubna 2019 10:48, aktualizováno  15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Co nejrychleji snížit daně. Francie reaguje na protesty žlutých vest

Francouzský premiér Edouard Philippe během celonárodní debaty o směřování země. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský premiér Edouard Philippe během celonárodní debaty o směřování země. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Ve Francii v pondělí začalo vyhodnocování celonárodní debaty o směřování země, kterou vláda vyhlásila v reakci na protesty hnutí takzvaných žlutých vest.

Premiér Édouard Philippe v projevu k zástupcům vlády, občanů a místních činitelů uvedl, že občané dávali především najevo nesouhlas s daňovou politikou vlády, a ta proto musí co nejrychleji snížit daně. Žádná konkrétní opatření ale Philippe podle agentury AFP neoznámil.

Premiér také slíbil rázná rozhodnutí. „Dospěli jsme do situace, kdy váhání by bylo horší než omyl - to by byla chyba. Potřeba změny je tak naléhává, že jakékoli zpátečnictví, jakákoli bázlivost by byla v mých očích neomluvitelná,“ řekl Philippe na závěr svého proslovu v pařížském Grand Palais (Velkém paláci).

Veřejná konzultace trvala přes dva měsíce. Sešlo se 1,9 milionu internetových příspěvků, 16 000 "knih stížností“, uskutečnilo se zhruba 10 000 schůzek a prezident Emmanuel Macron přes 92 hodin diskutoval v regionech, píší francouzská média.

Macron ve svém lednovém dopise Francouzům vyhlásil čtyři témata - ekologii, daně, státní správu a demokracii. Francouzi pak podle deníku Le Monde sami přicházeli s dalšími náměty, které se týkaly především zdraví a důchodů. Naproti tomu migrace se mezi nimi tolik neobjevovala.

Premiér Édouard Philippe v pondělí v 09:00 SELČ zahájil v pařížském Grand Palais (Velkém paláci) tříhodinovou schůzi, na níž mají zaznít první závěry debaty. Jednání se účastní polovina vlády, občané, zástupci různých sdružení a místní správy.

S debatou přišel kabinet v reakci na demonstrace hnutí takzvaných žlutých vest proti vládním daňovým a sociálním reformám. Protesty začaly loni v polovině listopadu. Diskuse začala na speciálních fórech v polovině ledna a skončila v půlce března. Macron pak ještě pokračoval v cestách do regionů, kde diskutoval s místními představiteli. Minulý čtvrtek tuto iniciativu završil návštěvou Korsiky.

Protesty žlutých vest, kterých se zpočátku účastnilo přes 280 000 lidí, postupně ochably, první dubnovou sobotu v celé zemi podle ministerstva vnitra demonstrovalo jen 22 000 lidí. Mluvčí vlády Sibeth Ndiayeová nicméně v neděli slíbila, že po konci debaty „nebude nic jako dřív“. „Je zapotřebí, aby se lidé více podíleli na rozhodnutích. Existuje tu také pocit nespravedlnosti, především pokud jde o daně, a na to je rovněž třeba reagovat,“ dodala.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!