17. dubna 2019 11:39, aktualizováno  13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Rebelie proti vyhynutí‘ v Londýně přitvrzuje. Policie zatkla na 300 aktivistů, chybí jí prázdné cely

Rebelie proti vyhynutí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rebelie proti vyhynutí | foto: Reuters

Londýn Policie v britské metropoli zatkla skoro 300 účastníků akcí ekologických aktivistů, kteří od pondělí narušují londýnskou dopravu ve snaze přinutit vládu ke krokům namířeným proti klimatickým změnám. Manifestace pokračují na mostě Waterloo Bridge, křižovatce Oxford Circus, ve Westminsteru a u Hyde Parku, ačkoli na prvních třech jmenovaných místech už byly zakázány. Organizátoři ve středu rozšířili akce i na železniční dopravu, když dva aktivisté vylezli na soupravu příměstského vlaku ve stanici Canary Wharf.

Muž v černém obleku a žena v tmavých šatech na střeše vagonu v 11:00 (12:00 SELČ) rozvinuli transparent s nápisem: Klimatická krize, jednejte hned. Další muž si na vlak přilepil ruku lepidlem. Skupina Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), jež za protesty stojí, na svém webu v této souvislosti píše o „lehké“ formě protestu, kterou označuje názvem „pauza“. „Naším cílem je vytvořit okamžiky, kdy se lidé zastaví a budou přemýšlet o rozsahu škod, které napáchali,“ uvádějí aktivisté.

V úterý policie zatkla 168 účastníků ekologických shromáždění, celkový počet zadržených za dva dny stoupnul na 290, uvedla londýnská policie. Deník The Daily Telegraph napsal, že policie po úterním zásahu proti táboru na Waterloo Bridge už neměla k dispozici prázdné cely, další účastníci blokád se tak zadržení vyhnuli.

Do ekologických protestů na pěti místech v centru Londýna se v pondělí zapojily...
Hnutí Rebelie proti vyhynutí

Web BBC napsal, že většina osob byla zadržena pro podezření z rušení veřejného pořádku. Tři muži a dvě ženy skončili ve vazbě kvůli podezření ze spáchání trestného činu poté, co skupinka demonstrantů v pondělí poničila vstup do centrály ropné společnosti Shell. Pětice byla následně propuštěna a vyšetřování incidentu pokračuje.

Do ekologických protestů na pěti místech v centru Londýna se v pondělí zapojily tisíce lidí a organizátoři hlásili, že blokovat provoz chtějí nepřetržitě přinejmenším týden. Waterloo Bridge, Oxford Circus i další místa dnes zůstávají pro automobily neprůjezdná.

Tři základní požadavky

Extinction Rebellion má podle BBC tři základní požadavky: nulové uhlíkové emise do roku 2025, zřízení „občanského shromáždění“ pro nalezení řešení ekologických problémů a to, aby vláda „říkala pravdu o klimatických změnách“. O setkání požádala britskou premiérku Theresu Mayovou a vzkazuje, že své protesty bude stupňovat, pokud vláda nezačne jednat.

Scotland Yard aktivistům po pondělních komplikacích v dopravě přikázal, aby svůj protest omezili na prostranství Marble Arch u severovýchodního rohu Hyde Parku. Příkaz platí do pátečního večera. Změny v trasách autobusových linek vynucené blokádami mezitím ovlivnily až půl milionu cestujících, píše BBC. Provozovatelé obchodů v londýnské oblasti West End hovoří o ztrátách převyšujících 12 milionů liber (přes 350 milionů Kč).

„Lidi to opravdu nechtějí dělat, ale nečinnost vlády tváří v tvář této naléhavé situaci nám nedává na výběr,“ citoval The Guardian mluvčího Extinction Rebellion, který komentoval záměr narušit železniční dopravu.

„Občanská neposlušnost je jedinou cestou ke změně“

Londýnský starosta Sadiq Khan řekl, že sdílí zápal ekologických aktivistů, avšak jejich počínání ho „vážně znepokojuje“. „Útočit takto na hromadnou dopravu by jen poškodilo cíle nás všech, kdo chtějí zvrátit změny klimatu, a také by to ohrozilo bezpečnost Londýňanů. Snažně prosím všechny, kdo toto zvažují, aby si to ještě rozmysleli,“ prohlásil Khan ještě před prvními komplikacemi v londýnské dopravě.

Lídři Extinction Rebellion nicméně mají za to, že občanská neposlušnost je jedinou cestou ke změně, a Londýn chtějí „uzavřít“ až do konce dubna. „Dělám to proto, že chci, aby něco dělala vláda. Mám týden dovolené a bude-li potřeba více času, zařídím si to,“ řekl BBC 42letý Ben Moss v táboře na Waterloo Bridge.

Londýnská policie uvedla, že očekává pokračování manifestací i v dalších dnech, a varuje, že v případě potřeby zakročí. „Musíme zajistit, že najdeme správnou rovnováhu mezi umožněním práva na nenásilný protest a minimalizací problémů pro obyvatele,“ citovala agentura Reuters vrchního komisaře Colina Wingrovea.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.