Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kyjev vytlačil separatisty. Ve Slavjansku visí ukrajinská vlajka

Ukrajinský výsadkář sedí v APC na kontrolním stanovišti u Slavjansku na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský výsadkář sedí v APC na kontrolním stanovišti u Slavjansku na... | foto: ČTK

KYJEV Ukrajinské vládní síly vyhnaly proruské separatisty z východoukrajinského města Slavjansk, které bylo jednou z hlavních bašt povstalců a symbolem jejich boje. Na příkaz prezidenta Petra Porošenka pak v sobotu armáda na slavjanské radnici vyvěsila ukrajinskou vlajku. Zástupci separatistů potvrdili, že povstalci po nočních bojích stotisícové město opouštějí.

 • Právě Slavjansk byl jednou z hlavních bašt proruských povstalců, kteří městské úřady včetně radnice okupovali od dubna.

Na slavjanské radnici byla vztyčena ukrajinská národní vlajka, oznámili dnes ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej a šéf ukrajinského generálního štábu Vyktor Muženko. Vlajka na budově zavlála zhruba po třech měsících.

Kyjev válcuje separatisty. Rebelové utíkají ze Slavjanska i Doněcku

Kyjev válcuje separatisty. Rebelové utíkají ze Slavjanska i Doněcku

Porošenko nařídil vztyčit vlajku poté, co od Muženka dostal informace o úspěšné vojenské operaci ve městě. Už předtím ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov prohlásil, že povstalci včetně svého předáka Igora Girkina-Strelkova Slavjansk opustili.

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko však upozornil, že operace ve městě pokračují. "Slavjansk je v obležení. Nyní pokračuje operace s cílem neutralizovat malé skupiny ukrývající se v budovách, v nichž žijí mírumilovní občané," citovala Lysenka odpoledne agentura AP.

Separatisté míří do Kramatorska

Zástupce separatistů Andrej Purgin AP potvrdil, že povstalci odcházejí, a zároveň obvinil ukrajinskou armádu, že město přeměnila "v troskách". Jeden z povstaleckých velitelů AP řekl, že jeho lidé se přeskupují do sousedního Kramatorska.

Reportér AP však u Kramatorska údajně viděl stovky ozbrojených povstalců mířících v mikrobusech na Doněck. Girkin už v pátek prohlásil, že jeho muži ztratili vůli k boji.

Jiní separatisté se snaží úspěch ukrajinské armády bagatelizovat. Proruský gubernátor Donbasu Pavel Gubarev dnes napsal, že jde jen o taktický ústup povstalců. "Obecně, Rusové ustupují pouze před rozhodující vítěznou bitvou," prohlásil Gubarev.

Muž kontroluje svůj dům ve Slavjansku, který byl poničen při ostřelování.

Podle jiného zdroje AP povstalci po nočních bojích opustili ve Slavjansku všechny kontrolní body. Některé budovy v centru údajně byly poničeny, ale většina města prý zůstala nedotčena.

Odchod separatistů AFP dnes potvrdil i slavjanský starosta dosazený separatisty Vladimir Pavlenko. "Bojovníci odešli," řekl. Zároveň ale tvrdil, že ukrajinská armáda ještě ve Slavjansku není a že ve městě panuje bezvládí.

Ukrajinská média uvedla, že konvoj se separatisty a municí se ze Slavjanska vydal k nedalekému Kramatorsku. Avakov na Facebooku napsal, že uprchla "velká část" povstaleckých bojovníků. "Před úsvitem zpravodajské služby hlásily, že Girkin a velká část bojovníků uprchla ze Slavjanska, čímž zaseli zmatek mezi nepočetnou skupinu těch, kteří zůstali," napsal Avakov.

Obyvatelé Slavjanska.

"Civilisté přicházeli ke kontrolním bodům a odevzdávali zbraně a neprůstřelné vesty, které po sobě zanechali bojovníci," pokračoval ministr.

Ruská agentury kromě toho informovaly, že ukrajinské síly zničily velitelství separatistů ve městě Artěmivsk jižně od Doněcku. Separatisté potvrdili, že kvůli rozsáhlé vládní ofenzivě opustili své pozice podél své severní "fronty".

Ukrajinské vládní síly tento týden zahájily ofenzivu proti separatistům poté, co nebyl znovu prodloužen klid zbraní, který trval dohromady deset dní. Prezident Porošenko později řekl, že je ochoten se k příměří vrátit.

Dobytí Slavjanska znamená významné vítězství pro ukrajinskou armádu, která se v uplynulých měsících zdála být neschopná potlačit povstalce. Porošenko ve čtvrtek jmenoval nové vedení armády i nového ministra obrany.

Ukrajina posledních dní - porušované příměří a obnovení bojů

2013

 • 21. listopadu - Ukrajinská vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s EU. Předseda vlády Mykola Azarov zároveň vyzval k rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskem.
 • 22. listopadu - V Kyjevě vypukly protivládní demonstrace, které se rozšířily i do dalších měst a postupně si vyžádaly desítky obětí na životech.
 • 29. listopadu - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na summitu Východního partnerství ve Vilniusu nepodepsal asociační dohodu s EU.

2014

 • 21. února - Prezident Janukovyč a opoziční předáci Arsenij Jaceňuk, Vitalij Kličko a Oleh Ťahnybok podepsali dohodu o ukončení krize.
 • 22. února - Poslanci sesadili prezidenta Janukovyče a na 25. května vyhlásili prezidentské volby. Janukovyč uprchl, jeho úřad dočasně převzal předseda parlamentu Oleksandr Turčynov.
 • 17. března - EU, USA a další země schválily sankce vůči představitelům Ruska a Krymu. Později byly sankce rozšířeny.
 • 21. března - Rusko formálně završilo připojení Krymu k Rusku, které obyvatelé Krymu 16. března schválili v referendu.
 • Ukrajinský premiér Jaceňuk podepsal s lídry unie na summitu v Bruselu politickou část asociační dohody EU s Ukrajinou.
 • 6. dubna - Na východě Ukrajiny vypukly boje mezi proruskými radikály a oficiálními ukrajinskými silami.
 • 25. května - Prezidentské volby vyhrál podnikatel Petro Porošenko, který získal 54,7 procenta hlasů, a byl tak zvolen již v prvním kole.
 • 7. června - Porošenko byl inaugurován.
 • 20. června - Ukrajinský prezident nařídil jednostranné zastavení palby v rámci mírového plánu, který předpokládá odzbrojení povstalců a jejich svobodný odchod z Ukrajiny.
 • 21. června - Ruský prezident Vladimir Putin podpořil Porošenkovo rozhodnutí vyhlásit příměří.
 • 23. června - V Doněcku se konalo první přímé jednání mezi vzbouřenci a zástupci vlády. Jednání vyústilo v závazek oboustranného zastavení palby. Příměří bylo 27. května prodlouženo do 30. června, bylo ale porušováno. 24. června - Putin navrhl horní komoře parlamentu, aby zrušila právo, které mu na jaře udělila k nasazení armády na Ukrajině k ochraně ruských krajanů. Parlament tak učinil 25. června.
 • 27. června - Představitelé EU na summitu v Bruselu podepsali ekonomickou část asociační dohody s Ukrajinou.
 • 30. června - Na Ukrajině ve 21:00 SELČ oficiálně skončilo příměří.
 • 1. července - Ukrajinské vládní jednotky obnovily operace proti proruským povstalcům. Putin obvinil Porošenka z veškeré odpovědnosti za pokračování bojů.
 • 2. července - Naději údajně přineslo jednání ministrů zahraničí Německa, Ukrajiny, Ruska a Francie v Berlíně. Podle šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera se Ukrajina a Rusko domluvily na krocích k uklidnění situace.
 • 4. července - Ukrajinská armáda dobyla městečko Mykolajivka v Doněcké oblasti.
 • 5. července - Ukrajinské síly vnikly do bašty povstalců na východě Ukrajiny Slavjansku. Separatisté město opustili a prezident Porošenko dal armádě rozkaz vztyčit nad radnicí ukrajinskou vlajku.
,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...