Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Recept na kapitalismus? Kolektivizace. Německý socialista chce zakázat i vlastnictví bytů

Mladý socialista Kevin Kühner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladý socialista Kevin Kühner. | foto: Twitter.com/Welt

BERLÍN/PRAHA Znárodnit BMW a provést masivní kolektivizaci i v rámci realitního trhu. To je podle šéfa německých Mladých socialistů Kevina Kühnerta recept na překonání kapitalismu. Podle něj by například nikdo neměl vlastnit více než jeden byt.

Teorie německého filozofa Karla Marxe, nemilosrdného kritika kapitalismu, sice v praxi zcela selhaly, nicméně některé Marxovy utopické vize zjevně nepřestávají fascinovat ani 150 let po vydání prvního dílu jeho stěžejního díla, Kapitálu. A to ani v Marxově domovině.

Naposledy to ukázal Kevin Kühnert, šéf Mladých socialistů (Jusos), mládežnické organizace německých sociálních demokratů (SPD). V interview pro list Die Zeit se ani ne třicetiletý politik rozhovořil na téma regulace velkých koncernů a komentoval i realitní trh.

„Bez demokratické kolektivizace není možné kapitalismus překonat,“ řekl mj. Kühnert a doporučil „kolektivizaci“ jako vhodný recept pro transformaci velkých koncernů. Jmenovitě zmínil vlajkovou loď německého autoprůmyslu, firmu BMW. „Zda bude na visačce auta nakonec napsáno ‚státní automobilový podnik‘, nebo ‚družstevní automobilový podnik‘, to je mi jedno. Rozhodovat o tom ale budou zaměstnanci,“ řekl Kühnert.

Dělení zisku velkých firem by prý mělo být „demokraticky kontrolované“, což vylučuje soukromé vlastnictví takových podniků.

Nezůstalo ale jen u aut. Podle Kühnerta je třeba razantně regulovat také realitní trh. „Každý by měl vlastnit nejvýše ten byt, ve kterém bydlí, a žádný jiný. Soukromé pronájmy by vůbec neměly být umožněny,“ myslí si mladý sociální demokrat.

Kritika i z vlastních řad

Kühnertovy utopie předvídatelně vyvolaly příkré odsudky od stran, které jsou na politické scéně napravo od SPD. „Socialismus, v němž si všichni byli rovni – ovšem v chudobě – je už naštěstí za námi. Nápady na kolektivizaci podniků jsou pouhými pomýlenými fantaziemi,“ nešetřil Kühnertovy nápady Andreas Scheuer, spolkový ministr dopravy z Křesťansko-sociální unie (CSU).

Zastání se ale nedočkal ani v domovské partaji. Johannes Kahrs, Kühnertův stranický kolega a jeden ze šéfů tzv. Seeheimského kruhu (pravé frakce v rámci SPD) byl ještě o poznání méně diplomatický: „To je ale ohromný nesmysl. Na čem jede? Něco takového (kolektivizace – pozn. red.) by přece nikdy nemohlo být legální,“ pustil se Kahrs do šéfa Jusosu na Twitteru.

Podle Jochena Bittnera, politického editora listu Die Zeit, Kühnert svými vizemi nechce jen opravit některé nedokonalosti tržní ekonomiky, ale má za cíl současný systém rovnou zrušit a nahradit jej „demokratickou kontrolou nad ekonomikou“.

Kevin Kühnert vešel v povědomí počátkem roku 2018, kdy členové SPD hlasovali o tom, zda strana má utvořit vládní tzv. velkou koalici s křesťanskými demokraty. Kühnert tenkrát proti velké koalici aktivně brojil, nakonec však neuspěl.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...