Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ruský recept na krizi: Méně jezte, pijte vodku a místo rtěnky červená řepa

Evropa

  10:00
MOSKVA/PRAHA - Vodka je od neděle v Rusku z nařízení vlády levnější. Nejnižší povolená cena se z 220 rublů snížila na 185. Jde však jen o jedno z mnoha opatření, díky kterým se Rusové mají lépe vyrovnat s ekonomickou krizí. V poslední době jim úředníci a představitelé vlády radí například to, aby méně jedli nebo místo rtěnky používali červenou řepu.

Po Putinovi se má v Rusku nazývat nejen vodka, ale i zbraně foto: Reuters

Vládní nařízení stanovuje nové minimum prodejní ceny na straně výrobce na 166 rublů za 0,5 litru čtyřicetiprocentní vodky. U velkoobchodních cen pak 175 rublů, u maloobchodních 185 rublů, informuje agentura ITAR-TASS. Jde o obrat oproti dřívější politice vlády potírat konzumaci alkoholu zvyšováním daní a mediálními kampaněmi. Vladimir Putin už dříve zdůvodňoval snižování cen vodky bojem proti pančování alkoholu. Vysoké ceny totiž údajně nutí Rusy kupovat nekvalitní alkohol na černém trhu, a stát tak přichází o daně.

Ruská prodejna Arbat v Praze, Bubeneč. Na skladě je i vodka Putinka. (fotografie z roku 2011)

V roce 2013 vyletěly ceny alkoholu o 15 procent, což výrazně snížilo jeho konzumaci a obzvlášť citelně se dotklo právě vodky. Celkový objem vypitého alkoholu se tak oproti roku 2012 snížil o 13 procent - na 1,2 miliardy litrů. Alkoholismus si v Rusku vyžádá každoročně téměř půl milionu obětí a stojí za třetinou všech trestných činů.

Jste Rusové, jezte méně

Levnější vodka však není jediným způsobem, jak se Rusové mají s krizí vyrovnat. Právník Ilja Gaffer prováděl minulý týden průzkum cen potravin v Jekatěrinburgu. Během inspekce v jednom z obchodů ho oslovila starší žena s tím, že kvůli vysokým cenám si už nemůže dovolit koupit ani cukr pro svého invalidního syna. Gaffer jí poskytl praktickou radu: „Jezte méně.“

„Pokud nemáte dost peněz, uvědomte si, že jste Rusové,“ prohlašoval posléze na zasedání legislativní rady Sverdlovské oblasti. „Přežili jsme hladomory i mrazy, musíme myslet na své zdraví a jíst méně.“

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho slova vyvolala sice vlnu kritiky, nepřímo ho však podpořil ruský vicepremiér Igor Šuvalov během zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu. Tam prohlásil: „Zvládneme všechny těžkosti. Budeme méně jíst a používat méně elektřiny.“ Šuvalov, který je považován za jednoho z nejbohatších členů ruské vlády, na závěr dodal: „Rusové nikdy nepodlehnou vnějším tlakům a budou vždy věrně stát za svými vůdci.“

K této rétorice se přidal i patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill. Během projevu k příležitosti oslavy Vánoc (pravoslavné Vánoce připadají na 7. ledna – pozn. red.) nabádal Rusy, aby neodkládali zakládání rodiny během krize, protože „Rusové stejně nikdy nebyli bohatí.“

Protestní pochod proti vládě z prosince 2014. Demonstranti přestrojení za lední medvědy drželi maketu rublu, jehož hodnota v závěru roku strmě spadla a prohloubila tak ruskou ekonomickou krizi.

Červená řepa a poctivé moskevské prádlo

S další radou přišel jeden z poslanců horní komory Federálního shromáždění a zástupce šéfa odboru pro sociální politiku vlády Igor Černyšev. Podle něj by si ženy měly přestat kupovat drahou kosmetiku a místo toho se líčit přírodními barvami ze zeleniny a bylin.

„Pokud už si musí na rty nanášet barvu, žádný problém. Máme tu přece červenou řepu. Je přírodní a do těla se z ní nedostávají chemikálie,“ prohlásil v prosinci.

„Naše ženy navíc vypadají lépe v prádle z Moskvy než Francie,“ přidal další tip.

Krym, nebo španělská šunka?

Deník Gazeta.ru se ptá, jestli obyčejným Rusům vydrží jejich nadšení z počátku ukrajinské krize. „Jsou ti, kteří nadšeně podporovali zábor Krymu, ochotni dále snášet stále se zhoršující životní podmínky?“ ptá se deník. Připomíná, že když Vladimir Putin v srpnu jako odvetu proti sankcím zakázal dovoz zahraničního zboží, mnozí mu aplaudovali s tím, že se bez francouzského sýra a španělské šunky objedou. Vleklá krize si však vybírá svou daň.

Putin se i přes krizi drží na špici popularity. Mnoho Rusů však s láskou vzpomíná i na Lenina a Stalina.

„Naprosto nevěřím našim zkorumpovaným činitelům,“ tvrdí Julia Galičova. „A bez důvěry nemůže existovat ani ochota tohle všechno snášet. Pro koho mám trpět? Pro Putina? Pro Šuvalova?“ ptá se.

Rusové jsou však v této otázce nejednotní. „Jsem připravená používat červenou řepu místo rtěnky,“ tvrdí pětasedmdesátiletá Taťána Korolenko. „Musíme pomoci Doněcku a Luhansku.“

Rusko prochází těžkou ekonomickou krizí poté, co na něj Spojené státy společně s Evropskou unií uvalily sankce za agresi na východě Ukrajiny. Mnohem horší dopady na ruskou ekonomiku však měl katastrofický propad rublu z konce minulého roku a klesající ceny ropy. I přes všechny těžkosti, kterými musí Rusové díky ekonomické krizi procházet, však podle průzkumů zůstává Vladimir Putin nejpopulárnějším ruským politikem a časopis Forbes ho minulý rok označil za nejmocnějšího muže světa.