Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řecká policie zatkla dva Čechy, kvůli špionáži

Svět

  8:54aktualizováno  18:14
Řecká policie zatkla dva Čechy, kteří si na ostrově Lemnos fotili vojenské objekty. Strážci zákona je podezírají ze špionáže, Češi tvrdí, že jen chystali počítačovou hru. Police je převezla na ostrov Lesbos, kde je vyslechne prokurátor.
Řecko (ilustrační foto)

Řecko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Řecká policie tvrdí, že muže zadržela při fotografování a natáčení v místech zřetelně označených výstražnými nápisy. Podle policistů muži vnikli do vojenského prostoru.

"O problému jsme informováni. S oběma pány jsme ve spojení a v současné době musí být prošetřeny materiály. V dané chvíli je třeba hlavně vyčkat kroků z řecké strany," řekla serveru Lidovky.cz vedoucí konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Athénách Blanka Kováczová. Dodala, že o zákazu focení vojenských objektů jsou čeští turisté informováni například výstrahami u strategických objektů.

Trestný čin to byl, ale ne špionáž

Dvojice českých vývojářů může na soudní proces čekat i rok, řekl v rozhovoru pro LN jejich právník Panajotis Eleftheriu.

LN:  Minulý týden komise zamítla stížnost proti obvinění. O vině vašich klientů tak bude rozhodovat soud. Překvapilo vás to?

Trochu překvapivé pro mě bylo zamítnutí propuštění na kauci. Z našeho pohledu neexistují pro další zadržování důvody. Vycházím-li z fotek, které jsou zařazeny do spisu, obžaloba nemá žádné důkazy, a není tudíž důvod k tomu, držet mé klienty dál ve vazbě. Zároveň ale v této přípravné fázi procesu platí, že žalobce nepotřebuje důkazy, stačí mu jen podezření a nějaké indicie o tom, že se čeští občané mohli dopustit trestného činu.

LN:  Co bude nyní následovat? Jaké budou vaše další kroky?

Momentálně pracujeme na nové žádosti o propuštění z vazby na kauci. Dáváme dohromady podklady, například hodláme poukázat na to, že žena jednoho ze zadržených má před porodem, to by soud měl zohlednit. Jakmile budeme hotovi, žádost podáme, mělo by se tak stát nejpozději do tří týdnů. Věřím, že ještě před zahájením soudního řízení se podaří docílit propuštění na kauci.

LN:  Jak dlouho potrvá, než se věc dostane před soud?

Eleftheriu:  Těžko se to odhaduje. U většiny případů trvá v průměru rok, než se dostanou před soud. Nejprve musí skončit přípravná fáze, žalobce bude dávat dohromady důkazy a to může trvat. Ve vězení je však mohou bez soudu držet maximálně 18 měsíců, do té doby by mělo být nařízeno jednání.

LN: Věříte, že se vám podaří docílit zproštění obžaloby?

My jsme přiznali, že došlo ke spáchání trestného činu, to říkáme od začátku. V žádném případě ale nebyla naplněna skutková podstata špionážního paragrafu. Fotili si objekty bez povolení, a to je mnohem méně závažný čin. Pro to, že by šlo o špionáž, nejsou důkazy, a tudíž žaloba u soudu neobstojí. Věřím, že soud přesvědčíme, že šlo jen o naivní chybu a že moji klienti dostanou mírnější trest - třeba jen podmínku.

LN:  V případu intervenují čeští politici. Může to vašim klientům pomoci?

Kdyby česká vláda nedělala nic, bylo by to divné. Je logické a dobré, že vláda projevuje zájem o své občany.

Zadržené má ještě dnes večer vyslechnout prokurátor na ostrově Lesbos, kam dnes byli převezeni, informoval český konzulát v Aténách. Podle řecké tiskové agentury APE-MPE byli oba muži ve věku 28 a 33 let zatčeni v neděli odpoledne a byli předvedeni k výslechu na místní prokuratuře. Videozáznam a fotografie prý pořizovali, aby graficky co nejvěrněji znázornili bitevní pole v chystané počítačové hře.

ČTĚTE TAKÉ:

O případu informují i ruská média. Kontrola fotoaparátu a videokamery podle agentury RIA-Novosti ukázala, že Češi si pořídili snímky strategických objektů včetně vojenských táborů. List Rossijskaja Gazeta přišel s tvrzením, že si muži připravovali podklady pro počítačovou hru. Češi podle deníku tvrdí, že pracují pro společnost Bohemia Interactive a snímky pořizovali pro počítačovou hru situovanou na ostrov Lemnos.

Nic nevíme, tvrdí česká firma
Firma Bohemia Interactive Studio, s.r.o. sídlící v Praze se na svých internetových stránkách představuje jako specialista na vývoj herního softwaru. Provádí prý výzkum v oblasti 3D grafiky, umělé inteligence a fyzikální simulace. "Nemáme žádné potvrzené informace, nejsme ani ve spojení. Veškerá naše energie směřuje ke zjištění podrobností a případné pomoci," odpověděl serveru Lidovky.cz Ota Vrťátko z Bohemia Interactive.

Řecká policie zatkla dva Čechy, kteří si na ostrově Lemnos fotili vojenské objekty.

Řecká policie zatkla dva Čechy, kteří si na ostrově Lemnos fotili vojenské objekty.

Zatčení přišlo téměř rok poté, co se vedení ostrova Limnos ohradilo proti již tehdy plánovanému virtuálnímu využití ostrova jako bojiště v české počítačové hře. Ostrovní samospráva namítala, že by zařazení ostrova do ultrarealistické válečné simulace mohlo poškodit turistický ruch, a navíc by narušilo strategickou bezpečnost. Nepřátelé by se totiž podle samosprávy mohli dostat k mapám ostrova ve vysokém rozlišení.

"Naše společnost již přes 10 let vydává hry série Arma a nikdy k jejich vydání nepoužila jiné než veřejně přístupné informace, a tak je tomu i u Arma 3," uvedl Vrťátko.

Limnos se nachází v prefektuře Lesbos v Egejském moři. Jeho historie sahá až do starověku a v řecké mytologii šlo o sídlo boha Hefaista. S rozlohou 477 kilometrů čtverečních poskytuje domov zhruba 18.000 obyvatelům. Jeho dvě největší města Myrina a Moudros mají 3400 respektive 4800 obyvatel.

Autoři: , ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat