10. května 2012 18:36, aktualizováno  18:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecko bude mít dočasnou vládu, má úkol zachránit euro

Šéf řeckých socialistů Evangelos Venizelos přichází na jednání k prezidentovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf řeckých socialistů Evangelos Venizelos přichází na jednání k prezidentovi | foto: ČTK

ATÉNY Řecká Demokratická levice (DIMAR) souhlasí s podporou přechodné koaliční vlády na dva roky. Tato vláda by měla s podporou nadpoloviční většiny poslanců za úkol zachránit zemi v eurozóně, ale postupně se odklánět od nadměrně přísných úspor.

Vyplynulo to ze schůzky předsedy socialistů (PASOK) Evangelose Venizelose s šéfem DIMAR Fotisem Kuvelisem.

K TÉMATU:

Venizelos, který byl pověřen prezidentem, aby se pokusil o sestavení životaschopné koaliční vlády, vyjádřil naději, že se mu podaří sestavit alianci všech stran, jimž jde o záchranu Řecka před totálním ekonomickým kolapsem. Ten podle něj hrozí, pokud se země obrátí zády k eurozóně a přestane plnit dohody, na jejichž základě pobírá finanční pomoc na splácení obrovského státního dluhu.

DIMAR, který před volbami i po nich jednoznačně vylučoval vstup do koalice s dosavadním vládním tandemem PASOK a konzervativní Nové demokracie (ND), by si přál, aby se domluvil větší počet stran v parlamentu, vzešlém z nedělních předčasných voleb, které má spojovat snaha udržet Řecko v eurozóně a Evropské unii.

Lidovky.cz, ČTK