15. května 2012 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecko v krizi: Politici se nedohodli, budou nové volby

V Řecku začaly předčasné parlamentní volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Řecku začaly předčasné parlamentní volby. | foto: ČTK

ATÉNY Řecké parlamentní strany se nedohodly na vytvoření vlády odborníků, jak navrhoval prezident Karolos Papulias. Země tak směřuje k dalším předčasným parlamentním volbám, které se uskuteční v červnu. Vyplývá to z oznámení prezidentského úřadu v Aténách.

Prezident dnes jednal s vůdci pěti ze sedmi parlamentních stran, mezi nimiž nebyla pouze předsedkyně komunistů, která účast odmítla, a vůdce neonacistů, který ani nebyl kvůli svým kontroverzním názorům pozván.

Na setkání potvrdily ostatní politické formace svá původní stanoviska.

Strany odmítající pokračování politiky úspor výměnou za finanční pomoc eurozóny daly najevo, že nebudou podporovat ani vládu odborníků, protože takový kabinet by pokračoval v dosavadních krocích.

ČTĚTE TAKÉ:

V nich byly ochotny pokračovat proevropské strany, tedy konzervativní Nová demokracie (ND) a socialisté (PASOK), které ale přišly ve volbách o nadpoloviční většinu v parlamentu.

Prezident naplánoval další schůzku na středu, kdy se parlamentní strany mají dohodnout na přechodném kabinetu, jehož hlavním úkolem bude dovést zemi k dalším volbám. Podle serveru deníku To Vima se odhaduje, že hlasování se bude konat 10. června.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!