Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecko v krizi: Politici se nedohodli, budou nové volby

V Řecku začaly předčasné parlamentní volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Řecku začaly předčasné parlamentní volby. | foto: ČTK

ATÉNY Řecké parlamentní strany se nedohodly na vytvoření vlády odborníků, jak navrhoval prezident Karolos Papulias. Země tak směřuje k dalším předčasným parlamentním volbám, které se uskuteční v červnu. Vyplývá to z oznámení prezidentského úřadu v Aténách.

Prezident dnes jednal s vůdci pěti ze sedmi parlamentních stran, mezi nimiž nebyla pouze předsedkyně komunistů, která účast odmítla, a vůdce neonacistů, který ani nebyl kvůli svým kontroverzním názorům pozván.

Na setkání potvrdily ostatní politické formace svá původní stanoviska.

Strany odmítající pokračování politiky úspor výměnou za finanční pomoc eurozóny daly najevo, že nebudou podporovat ani vládu odborníků, protože takový kabinet by pokračoval v dosavadních krocích.

ČTĚTE TAKÉ:

V nich byly ochotny pokračovat proevropské strany, tedy konzervativní Nová demokracie (ND) a socialisté (PASOK), které ale přišly ve volbách o nadpoloviční většinu v parlamentu.

Prezident naplánoval další schůzku na středu, kdy se parlamentní strany mají dohodnout na přechodném kabinetu, jehož hlavním úkolem bude dovést zemi k dalším volbám. Podle serveru deníku To Vima se odhaduje, že hlasování se bude konat 10. června.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby
VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby

Elektronická kuchyňka Smoby Tech Edition je splněným snem každé malé hospodyňky a malého šéfkuchaře. Děti se s ní zabaví... a dospělí vlastně také.