130 let

Policie zatlačuje dav demonstrujících během 24hodinové generální stávky v Řecku | foto: ČTK

Řecko ochromila generální stávka

Svět
  •   19:45
ATÉNY - Kolem 20 000 lidí demonstrovalo v Řecku na protest proti úsporným opatřením vlády, která se chystá kvůli nesmlouvavým podmínkám další mezinárodní pomoci v rázných krocích ještě přitvrdit. Zemi ochromila generální stávka, již vyhlásily dva hlavní odborové svazy a která je první v letošním roce.

Rozhořčení manifestanti v centru Atén spálili německou vlajku a se stejným cílem se pokusili rovinout i nacistickou zástavu, ale nakonec jim v tom zabránila policie.

V Aténách použila policie slzný plyn proti stovkám demonstrantům, kteří se snažili prolomit kordon u budovy parlamentu. Podle úřadů se protestní akce před parlamentem zúčastnilo asi 8000 lidí, přičemž nikdo z nich prý při zásahu pořádkových sil nebyl zraněn. Během uplynulých dvou let, kdy Řekové tvrdě pocítili dopady ekonomické krize, násilnosti provázely protestní akce poměrně často.

Spálili německou vlajku

Pálení německé vlajky uspořádali řečtí nacionalisté, z nichž se manifestace před budovou parlamentu zúčastnily asi dvě stovky. Protestovali tak zejména proti roli Německa v přísném vymáhání úspor. Jeden z demonstrantů třímal také velký řecký prapor se starořeckým nápisem: "Se štítem nebo na štítu" (Vítězství nebo smrt). Manifestanti také křičeli: "Zloději, zloději!" Dalších přibližně 6000 lidí se vydalo na poklidnou demonstraci, kterou uspořádali komunisté. Tisíce lidí se shromáždily k protivládnímu protestu rovněž v druhém největším řeckém městě Soluni.

ČTĚTE TAKÉ:

V největším přístavu v zemi Pireu se kvůli generální stávce už ráno zastavil provoz. Na moře nevypluly žádné lodě, řekl agentuře Reuters příslušník pobřežní stráže. V Aténách se zastavila městská hromadná doprava, provoz omezily například i nemocnice a uzavřeny pro turisty byly všechny památky včetně Akropole. Zavřeny zůstaly školy, státní úřady a banky a práci zastavili i novináři. Stávka se naopak nedotkla letecké dopravy.

Řecký premiér Lukas Papadimos dlouho do noci na dnešek jednal s představiteli Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu o podmínkách, za jakých poskytnou Řecku záchranný balík 130 miliard eur. Papadimos o nich měl večer za úkol přesvědčit i šéfy stran vládní koalice, kterou hrozí opustit radikální pravice, jež s dalším pouštěním žilou daňových poplatníků, zaměstnanců i důchodců už příliš nechce souhlasit. Ministr financí Evangelos Venizelos už v pondělí kritizoval koalici z "nedostatku jednoty".

Velcí věřitelé požadují po Řecku další snižování platů a také pokles minimální mzdy, s čímž se už mnozí obyvatelé trpící následky zdražování potravin, energií a služeb už odmítají smířit. Nesouhlasí ani s dalším propouštěním ve státní sféře, které by se mělo dotknout dodatečných 15 000 pracovních míst.

"Řešení musíme najít už dnes," řekl agentuře Reuters nejmenovaný zástupce vlády v Aténách. Řecké strany měly o rozhodnutí ohledně přijetí dohody s mezinárodními věřiteli původně diskutovat už v pondělí, jednání ale byla bez uvedení důvodů odložena na dnešek. Partneři Řecka v eurozóně jsou z neustálých odkladů už nervózní a německá kancléřka Angela Merkelová do Atén v pondělí vzkázala, že na další rozmýšlení už není čas.

Řečtí politici musejí dohodnout rozsah úsporných opatření, která po nich vyžaduje mezinárodní inspekce. Ta dohlíží na to, jak Řecko plní dojednané podmínky, díky nimž Atény mohou čerpat záchranný úvěr. Inspekci tvoří takzvaná "trojka", což jsou zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás