21. září 2016 15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecko odmítlo azyl třem vojákům, kteří po puči uprchli z Turecka

Stroj, kterým vojáci na sever Řecka dorazili, už se vrátil do Turecka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stroj, kterým vojáci na sever Řecka dorazili, už se vrátil do Turecka. | foto: AP

ATÉNY Řecko odmítlo žádost o azyl ze strany tří tureckých vojáků, kteří uprchli do této země po červencovém neúspěšném pokusu o převrat. Vojáci se ale mohou ještě proti verdiktu odvolat.

Informovala o tom řecká média s odvoláním na příslušný azylový úřad.

Vojáci byli v osmičlenné skupině turecké armády, kteří přiletěli do Řecka na palubě vrtulníku několik hodin po neúspěšném pokusu o převrat proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. O zbývajících pěti lidech rozhodnou řecké úřady zřejmě v příštím týdnu.

Jde o prvoinstanční rozhodnutí v rámci azylového řízení. Turci se extradici chtějí vyhnout a tvrdí, že Turecko jim není schopné zaručit spravedlivý proces a že se obávají o své životy. Turecké úřady v srpnu Řecko oficiálně požádaly o jejich vydání.

Noční odlet helikoptéry.
po zmařeném státním převratu v Turecku, vyvolaném částí armády, požádali v...

Vojáci, kteří doletěli do přístavu Alexandrupoli na palubě armádního vrtulníku, řecký soud předtím odsoudil k podmíněnému dvouměsíčnímu trestu za neregulérní vstup do země. Ve skupině tureckých vojáků byli dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři.

Řecká média také informovala, že v úterý se na ostrově Rhodos vylodilo dalších deset tureckých vojáků, kteří požádali o azyl.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!