Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řecko odmítlo český vrtulník

Svět

  18:59
ATÉNY/PRAHA - Řecko odmítlo českou nabídku na vyslání speciálního vrtulníku pro boj s požáry, které v pátek vypukly na Peloponésu a ostrově Euboia. Řecko už má dostatek mezinárodní pomoci a další nepotřebuje, řekl mluvčí Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Na boji s ohněm se kromě více než 800 řeckých hasičů a 800 řeckých vojáků foto: ČTK

Česká republika vyčlenila na pomoc Řecku pět milionů korun. Ministerstvo zahraničí bude uvažovat o jiné formě pomoci při odstraňování následků přírodní katastrofy, řekla mluvčí Zuzana Opletalová.

V boji s ničivým živlem pomáhá 17 zemí
Od pondělí do dneška propuklo 56 nových požárů, nejhorší hoří právě na Peloponésu a na ostrově Evia severně od Atén, sdělil mluvčí hasičů Nikos Diamandis.

Na boj se živlem se kromě více než 800 řeckých hasičů a 800 řeckých vojáků podílejí desítky hasičů a letounů ze 17 zemí. Tým 55 izraelských hasičů například pomáhá při zvládání jednoho z nejhorších požárů v Kresteně poblíže antické Olympie.

Katastrofa je tak rozsáhlá, že úřady zatím nevědí, kolik porostů shořelo a
kolik lidí bylo zraněno. Podle posledních informací si plameny vyžádaly přes šedesát obětí na životech.

Policie zatkla desítky žhářů
Pro podezření ze žhářství bylo zatčeno několik desítek lidí. Češka, která bydlí na okraji Atén, dnes Českému rozhlasu řekla, že mezi podezřelými byli i tři Češi. Konzulární oddělení českého velvyslanectví v Aténách ale mělo informace jen o dvou českých turistech zadržených na Lefkadě, kteří nedodrželi podmínky bezpečného kempování.

"Nejednalo se o žhářství," řekl telefonicky konzul. Oba dostali pokutu a byli propuštěni. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové dostali podmíněný trest 20 dnů vězení s odkladem na tři roky. O třetím údajném českém zadrženém nemají čeští diplomaté žádné informace.

Požáry zasáhly i do politiky
Vláda, která v sobotu v zemi vyhlásila výjimečný stav, prohlašuje, že za požáry stojí žháři. Prokurátor pro potírání terorismu a organizovaného zločinu v pondělí nařídil vyšetřování, zda by se na žhářství nevztahoval protiteroristický zákon. Premiér Kostas Karamanlis v sobotu řekl, že nemůže být náhoda, že tolik požárů vzplanulo v tolika částech země zároveň.

Požáry budou zřejmě dominovat kampani před předčasnými parlamentními volbami stanovenými na 16. září. Na konzervativní vládu ostře zaútočily opoziční strany, zejména představitelé Panhelénského socialistického hnutí (PASOK). Podle jeho vůdce Jorgose Papandrea vláda prokázala naprostou neschopnost zvládnout krizi s požáry. Opozice v pondělí uspořádala v Aténách protivládní demonstraci a žádala demisi kabinetu.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat