130 let
Migranti na řecko-tureckých hranicích.

Migranti na řecko-tureckých hranicích. | foto: ČTK

Řecko podezírá čtyři aktivisty z napomáhání nelegální migraci. Protiprávně zahánějí uprchlíky, hájí se

Svět
  •   18:40
Řecká policie vyšetřuje kvůli údajnému napomáhání nelegální migraci čtyři členy zahraničních nevládních organizací a dalších šest cizinců. Podezřelí jsou také ze špionáže a dalších trestných činů uvedených v přistěhovaleckém zákoně, uvedla agentura AP. Nevládní organizace dlouhodobě tvrdí, že Řecko zahání nelegálním způsobem migranty do Turecka, což ale Atény popírají.

Stovky migrantů v Belgii přes měsíc drží hladovku, některým hrozí smrt. Požadují legální pobyt v zemi

Vyšetřovaní se k tvrzením policie zatím nevyjádřili. Podle policie vyšetřování trvá již řadu měsíců. Zaměřilo se na Lesbos a další řecké ostrovy nedaleko tureckého pobřeží, jež jsou častou cestou migrantů z Turecka do Řecka. Policie tvrdí, že cizinci pod záminkou humanitární činnosti poskytovali „zásadní podporu organizovaným sítím nelegálních převaděčů migrantů“. Podle policie měli vyšetřovaní migrantům předávat informace o tom, kde je lepší přistát s lodí, kterým oblastem se vyhýbat nebo kde se nechat ošetřit.

Podle agentury AFP zveřejnily Atény informace o vyšetřování v době, kdy mezinárodní organizace, například Evropská unie či Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), vyzvaly Řecko, aby prošetřilo údajné případy zahánění migrantů do Turecka ze strany řecké pobřežní hlídky. UNHCR tvrdí, že má svědectví o zhruba 300 případech nelegálního zahánění od začátku loňského roku do letošního března.

Mnohá svědectví zaznamenaly také nevládní organizace. Vláda konzervativního premiéra Kyriakose Mitsotakise schválila přísnější zákon o působení nevládních organizací, což vedlo ke snížení jejich počtu v Řecku.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás