Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kromě krize trápí Řecko i přívaly uprchlíků. Podmínky v táborech jsou zoufalé

Evropa

  17:42
ATÉNY/LESBOS - Řecko prožívá mimořádně těžké měsíce. Kromě ekonomických potíží se totiž jihoevropská země musí popasovat i s tisícovkami migrantů, kteří dennodenně připlouvají k jejím břehům. Řekové však mají problém se o ně postarat. Navzdory mezinárodní pomoci jim totiž zoufale chybí ubytovací prostory, potraviny, léky i zdravotníci.

Nejčastější trasa migrantů je z Libye na Sicílii foto: Reuters

Zatímco vloni k řeckým břehům připlulo necelých 40 tisíc běženců, za prvních šest měsíců letošního roku jich bylo už 61 tisíc. Většina z nich míří na ostrovy Lesbos a Samos, na nichž se nacházejí největší řecké uprchlické tábory. Ty jsou však zoufale přeplněné.

Ministři vnitra EU se budou dohadovat, jak si rozdělit 40 000 uprchlíků

„Musíme spát na zemi bez přikrývek. Je nám zima. Všude je navíc spousta špíny,“ popsala podmínky v táboře na ostrově Lesbos patnáctiletá dívka z afgánského Kábulu, která si nepřála prozradit své jméno. „Můj otec trpí astmatem, ale zatím nedostal žádné léky,“ dodala.

Proti podmínkám se vzbouřili

Podobné problémy trápí i tisíce dalších. Část běženců se na Lesbosu začátku června dokonce vzbouřila a proti podmínkám v táboře demonstrovala. Řecká administrativa si je potíží plně vědoma, zároveň však přiznává, že nemá kapacity na to, aby situaci zlepšila.

Z únavy je jim na omdlení. Řeckým nemocnicím kvůli krizi akutně chybí lékaři

Běžencům sice pomáhají obyvatelé řeckých ostrovů i pracovníci humanitárních organizací, personál v uprchlických táborech ale přesto stále chybí. „Jsou tady tisíce lidí. Nemáme žádné lékaře. Nutně je potřebujeme,“ popsala situaci na ostrově Lesbos žena, která má na starosti distribuci potravin. I těch je ale stále méně.

Uprchlíci z válkou rozvrácené Sýrie odpočívají na silnici
Zachránění uprchlíci drží svá identifikační čísla.

K obědu jeden rohlík

Výjimkou není například situace, kdy uprchlíci k obědu dostanou jediný rohlík. „Množství ani kvalita potravin, které distribuujeme migrantům, není dobrá. Jsme si toho vědomi,“ přiznal deníku Independent mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

‚Máme strašný hlad, co máme dělat.‘ Trnitá cesta uprchlíků do Evropy

Špatných podmínek v uprchlických táborech si ve své zprávě všímá i Amnesty International. „Řecko na takový nával uprchlíků není absolutně připraveno. A současná ekonomická krize situaci jen zhoršuje,“ uvedl Saeed Kondylia Gogou, který se situací na jihu Balkánu dlouhodobě zabývá. „Nikdy nezapomenu na to, co jsem v táborech viděl. Navždy mě to poznamenalo,“ doplnil.

Běženci přitom nemohou přeplněné tábory o své vůli opustit. Musí v nich totiž vydržet minimálně do okamžiku, kdy jim úřady udělí oficiální povolení k cestě na pevninu. Čekání na něj se však může protáhnout i na řadu týdnů.