Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Šéf řecké železniční stanice je ve vazbě, za tragickou nehodu mu hrozí doživotí

Vlaky po noční srážce v Řecku. (1. března 2023) foto: AP

Přednostu železniční stanice řeckého města Larisa, který čelí obvinění ze selhání, jež vedlo k úternímu tragickému vlakovému neštěstí ve středním Řecku, vzali do vazby. Muži hrozí v případě odsouzení deset let vězení až doživotí. Při nejsmrtelnějším vlakovém neštěstí v zemi zemřelo 57 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Tragédie vyvolala vlnu pobouření a masové protesty.
  6:32

Devětapadesátiletý muž, který čelí obvinění ze zabití z nedbalosti, v neděli před soudem přiznal odpovědnost za čelní srážku osobního a nákladního vlaku, při níž zahynulo 57 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. V osobním vlaku jedoucím z Atén do Soluně cestovalo více než 350 osob, mnoho z nich studentů, kteří se vraceli z prodlouženého víkendu.

Řecká média uvedla, že přednosta na svou pozici nastoupil po půlročním školení, které skončilo letos v lednu. Předtím byl úředníkem na ministerstvu školství, u železnice pracoval už před rokem 2011. Zadržen byl podle agentury Reuters již 1. března, tedy krátce po srážce.

Web eKathimerini píše, že muž, který nezabránil tomu, že na stejnou kolej vyjel nákladní vlak jedoucí na jih a osobní vlak mířící na sever, což vedlo k nejsmrtelnějšímu vlakovému neštěstí v Řecku, čelí obvinění z ohrožení bezpečnosti v dopravě a několikanásobného usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví. Právě v prvním bodě mu podle portálu hrozí až doživotní vězení.

Jeho právník novinářům sdělil, že vzetí jeho klienta do vazby bylo vzhledem k závažnosti případu očekávané. Dodal, že dotyčný je zdrcený a že soudci řekl pravdu. Ve čtvrtek uvedl, že jeho klient převzal odpovědnost „úměrnou jeho osobě“, ale ve hře byly i další faktory, aniž by je blíže specifikoval.

Řečtí odboráři, kteří v zemi vyvolali sérii stávek, poukazují na to, že problém je systémový a upozorňovali, že zabezpečení na železnici je nedostatečné, železniční síť zchátralá a že je obvyklý nedostatek personálu.

Tragédie v Řecku vyvolala vlnu pobouření a protesty. v neděli byly hlášeny střety mezi policií a demonstranty v Aténách, kde podle odhadů policie vyšlo do ulic na 12 000 lidí. Někteří demonstranti zapalovali odpadkové koše a házeli zápalné lahve. Policie použila slzný plyn a zábleskové granáty.

Demonstranti také na památku obětí neštěstí vypouštěli černé balónky, někteří drželi nápisy, na nichž stálo „Pryč s vládou zabijáků,“ píše web BBC. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v neděli požádal rodiny obětí vlakového neštěstí o odpuštění a uznal, že podíl na tragédii nese stát.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!