Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Řecké volby čeká „druhé kolo“, premiér nezískal většinu v parlamentu

V Řecku po sečtení více než 99 procent hlasů získala konzervativní strana Nová demokracie (ND) premiéra Kyriakose Mitsotakise téměř 40,8 procenta hlasů. ( 21. května 2023) foto: AP

V Řeckých parlamentních volbách získala konzervativní strana Nová demokracie (ND) premiéra Kyriakose Mitsotakise téměř 40,8 procenta hlasů, na většinu v parlamentu ale nedosáhla. Mitsotakis po schůzce s prezidentkou Katerinou Sakellaropulosovou odmítl jednání o sestavení koaličního kabinetu, místo toho chce usilovat o nové volby, které řecká média označují za druhé kolo hlasování.
  9:33aktualizováno  12:32

Mitsotakis už v neděli podle portálu eKathimerini prohlásil, že nebude hledat koaličního partnera, ale bude usilovat o nové volby, které řecká média označují za druhé kolo hlasování. Díky volebnímu systému by si v nich ND mohla polepšit v důsledku přidělení bonusových křesel pro vítěze. Konat by se mohly přibližně na přelomu června a července.

Sakellaropulosovásice v pondělí dopoledne dala Mitsotakisovi mandát jednat o koaliční vládě. Řecký premiér však po schůzce s ní oznámil, že už odpoledne prezidentce mandát vrátí, uvedla CNN Greece. Jeho prioritou jsou „nové parlamentní volby a sestavení jednobarevného kabinetu“.

Mitsotakisova strana Nová demokracie dostala po sečtení téměř 100 procent okrsků 41 procent hlasů, což je zhruba dvakrát tolik, co druhá strana v pořadí, tedy opoziční SYRIZA. Propočty ND přisuzují 146 mandátů z 300.

Pro dosažení parlamentní většiny by však musela jednat s dalším subjektem o koalici. Celkově se do parlamentu dostalo pět uskupení - SYRIZA se 71 mandáty, socialisté se 41 mandáty, komunistická strana KKE s 26 křesly a nacionalistické Řecké řešení se 16 mandáty.

Nadšení příznivci Nové demokracie se shromáždili před sídlem strany v Aténách, jásali a mávali stranickými vlajkami, píše agentura AP.

Příznivci řeckého premiéra a lídra Nové demokracie Kyriakose Mitsotakise...

Prezidentka musí nabídnout pověření sestavit koalici ještě druhé a třetí straně s největším počtem hlasů. Bez ND jsou však šance na vytvoření většiny prakticky nulové.

Datum dalších voleb však bude záležet na tom, zda pověřené strany využijí pro hledání většiny všechny tři dny, na které mají podle zákona právo. Nové volby by se mohly konat nejpozději v první polovině července, vyloučen zcela není ani termín už na konci června, o kterém mluví Mitsotakis.

Příští parlamentní volby se budou v Řecku konat podle jiných pravidel a na rozdíl od nedělního hlasování dostane v příštích volbách vítězná strana prémii až 50 mandátů. Pokud by příští volby dopadly podobně jako nedělní hlasování, tak by ND zřejmě měla v parlamentu pohodlnou většinu.

Autoři: ,