24. března 2015 20:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecký exministr odsouzen: rok podmíněně za manipulace s daňovými seznamy

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | foto: Reuters

ATÉNY Za manipulaci se seznamem majitelů švýcarských kont podezřelých z daňových úniků si bývalý řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu od soudu v Aténách odnesl roční trest vězení s podmíněným odkladem na tři roky, informovala agentura Reuters.

Papakonstantinu v roce 2010 podle soudu vymazal ze seznamu lidí podezřelých z daňových úniků jména tří svých příbuzných. Teprve poté ho prý předal daňovému úřadu. Bývalý šéf řecké státní kasy obvinění po celou dobu procesu odmítal. Soud ho v úterý shledal vinným z falšování úřední listiny, obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby Papakonstantinua ale pro nedostatek důkazů zbavil.

Seznam předala Řecku někdejší francouzská ministryně financí a současná šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Byla na něm údajně jména dvou tisíc Řeků s velkými objemy peněz na kontech švýcarské pobočky britské banky HSBC. Tento seznam vynesl z banky její zaměstnanec a panovalo podezření, že řada majitelů kont se díky službám švýcarských bankéřů vyhýbala placení daní v domovských zemích.

Papakonstantinu byl ministrem financí ve vládě Jorgose Papandrea v letech 2009 až 2011. V roce 2010 s mezinárodními věřiteli dojednával první záchranný program pro Řecko. O tři roky později jej poslanci zbavili imunity a umožnili tak jeho trestní stíhání.

Lidovky.cz, ČTK