17. dubna 2015 19:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecký ministr: Řekové na Krymu čelili útokům ukrajinských fašistů

Řecký ministr Kammenos: Řekové na Krymu čelili útokům ukrajinských fašistů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký ministr Kammenos: Řekové na Krymu čelili útokům ukrajinských fašistů | foto: ČTK

MOSKVA Řecká menšina na Krymu byla vystavena útokům "fašistické ukrajinské vlády", ale nyní jsou řecké rodiny na poloostrově pod ochranou ruských vojáků. V rozhovoru, který v pátek zveřejnil ruský server Gazeta, to prohlásil řecký ministr obrany Panos Kammenos.

Na Krymu žije od 18. století řecká menšina, po rozhodnutí diktátora Josifa Stalina o jejich deportaci koncem druhé světové války jich nyní na Krymu zůstalo jen několik tisíc. Podle Kammenose je dnes jejich úkolem stát se prostředníky mezi Ruskem na jedné straně a Evropskou unií a NATO na straně druhé.

„Řecké obyvatelstvo na Krymu mělo vždy těsné svazky s místními Rusy. Patříme ke stejné církvi, věříme ve stejné hodnoty. Rusko proto nemohlo neochránit Řeky od ukrajinské fašistické vlády,“ uvedl řecký ministr.

Každoroční konference

Kammenos se v Moskvě účastní každoroční bezpečnostní konference, kterou ale západní účastníci letos ignorovali. Ministr, kterého do koaliční řecké vlády vyslala pravicová nacionalistická strana Nezávislí Řekové, je podle serveru Gazeta na konferenci jediným západním hostem.

Řecká vláda se snaží udržovat těsné vztahy s Ruskem a důrazně se staví proti západním sankcím uvaleným na Rusko po ruské anexi Krymu a proruském povstání v Donbasu. Premiér Alexis Tsipras minulý týden v Moskvě zopakoval, že jeho země se sankcemi nesouhlasí a pokusí se zablokovat jakékoli snahy o jejich další zpřísnění.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz