Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Odveďte ty zoufalé lidi od hranic a přestaňte šířit falešné zprávy,‘ vyzval Erdogana řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis během proslovu na německo-řeckém ekonomickém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis během proslovu na německo-řeckém ekonomickém... | foto: Reuters

Atény/Ankara/Brusel Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby uklidnil napětí na řecko-turecké hranici a přijal zpátky tisíce migrantů, kteří se od konce února snaží přes hranice Řecka dostat do Evropské unie. Mitsotakis to řekl v Berlíně na německo-řeckém ekonomickém fóru. Zároveň přivítal Erdoganovu cestu do Bruselu, kde má turecký prezident večer jednat s představiteli EU.

„Vstupujeme do nové fáze, pokud jde o migraci. Prezident Erdogan bude v pondělí v Bruselu a já považuji tento vývoj za pozitivní. Doufám, že to je začátek zmírnění napětí v této krizi,“ řekl Mitsotakis novinářům v Berlíně. Zdůraznil také, že pokud chce Erdogan revidovat migrační dohodu Ankary s EU, kterou podle něj „sám efektivně zničil“, musí odvézt ty „zoufalé lidi“ od hraniční řeky Evros a přestat se šířením falešných zpráv a propagandy.

Turecký prezident Erdogan.
Kancléřka Angela Merkelová a premiér Kyriakos Mitsotakis v Berlíně.

U řecké pozemní hranice se na tureckém území od konce února nahromadilo několik desítek tisíc běženců poté, co Erdogan oznámil, že hranice je otevřená. Přestal tak plnit dohodu s EU z roku 2016, na jejímž základě dosud bránil větší vlně migrantů do unie výměnou za finanční pomoc. Tu ale považuje turecký prezident za nedostatečnou, a proto opakovaně vyhrožoval už dříve, že hranice otevře. Zdůvodňuje to tím, že jeho země přijala už na 3,7 milionu běženců kvůli válce v Sýrii.

Řecký premiér v pondělí přes média rovněž Erdoganovi navrhl, aby zvážil mimo jiné možnost společných hlídek při kontrole hranice. Mitsotakis také řekl, že repatriace migrantů, kteří přišli do jeho země ilegálně, by měla být možná nejen z řeckých ostrovů v Egejském moři, ale i z řecké pevniny.

„Řecko vždy uznávalo a bude uznávat, že Turecko hraje klíčovou roli ve zvládání uprchlického problému, ale nemůže to dělat prostřednictvím výhružek a vydírání,“ řekl Mitsotakis, který se v pondělí v Berlíně setkal i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. I ona uvedla, že Turecko nese „velké břemeno“ stran uprchlíků. Podle Merkelové ale nemůže Ankara očekávat pochopení, když se snaží řešit své problémy tak, že běženci pak skončí uvěznění v mrtvém bodě na řecko-turecké hranici.

„Takový přístup je nepřijatelný,“ řekl Merkelová. „Silně podporuji to, aby se dohoda EU s Tureckem dostala do nové fáze,“ dodala s tím, že nová fáze by měla začít právě v pondělí v Bruselu. Schůzka podle ní byla předem dobře připravená v mnoha telefonátech.

Na řecko-turecké hranici v pondělí oproti dnům posledních týdne panoval relativní klid, uvedla agentura AP. Za posledních 24 hodin k pondělnímu ránu zabránila řecká policie „jen“ 1646 pokusům o překročení hranice a zatkla dva lidi kvůli ilegálnímu přechodu hranic - Maročana a Egypťana. Minulý týden byly tyto počty mnohonásobně vyšší, zpočátku týdne zabránila řecká policie za 24 hodin podle svého tvrzení přejít hranici i 7000 osobám.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...