12. července 2018 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Škoda za miliony. Do špionážního letadla si vzal plechovku Red Bullu, nepočítal se změnou tlaku

Letadlo MC-12W Liberty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo MC-12W Liberty. | foto: WikiMedia

Washington/Praha Speciální malé letadlo MC-12W, určené ke zpravodajským, pozorovacím a průzkumným účelům, se muselo během svého tréninkového letu 5. června 2017 nečekaně vrátit na základnu. Příčinou byla plechovka energetického nápoje Red Bull. Způsobila navíc škodu přes dva a půl milionu korun.

Pokud si nápoj koupíte v bezcelní zóně, běžně si jej jako pasažér do letadla vzít můžete. Pokud ale usedáte za knipl špionážního letounu napěchovaného nejmodernější technikou, možná byste volbu občerstvení měli ještě zvážit. Kuriózního případu si v leteckých záznamech všiml server WarZone.

Přesně to se stalo jednomu z pilotů letadla zvláštních operací amerického letectva MC-12W Liberty, které pátého června minulého roku odstartovalo z letiště Hulburt Field na Floridě. Mělo se jednat o rutinní tréninkový let, celou misi však nedokončil.

Z oficiálního přepisu události vyplývá, že druhý pilot si během letu vyndal z batohu půllitrovou plechovku Red Bullu. Zatímco držel stále neotevřenou plechovku, tenký plech nádoby zřejmě nevydržel změnu tlaku a nasycený nápoj vystříkl na přístrojovou desku přes kopilotem.

Měnit se muselo třináct součástek

Muž se v panice pokusil desku vysušit svým tričkem, doufaje, že jeho rychlý zásah zabrání poškození techniky uvnitř. Po chvíli však ucítil slabý zápach spáleniny. Vypnul proto zařízení, které bylo pro jejich misi klíčové, čímž měl zápach zmizet. Po krátkém probrání svých možnosti se posádka rozhodla vrátit na základnu.

Zda byli za svou nedbalost potrestáni, není jasné, během letu však podle všeho na životech ohroženi nebyli. To samé se nedá říci o přístrojích, které po kontaktu s agresivním energetickým nápojem utrpěly újmu. Jisté totiž je, že incident si vynutil opravy snímacího zařízení, které vyjdou Američany na více než dva a půl milionu korun. Technici byli totiž nuceni vyměnit třináct součástek z blíže nespecifikovaného vybavení letadla.

Jak už ale dokázali akrobatičtí letci, s trochou šikovnosti se s letadlem lze dokonce otočit během letu kolem své osy, zatímco si nad přístrojovou deskou naléváte čaj.

mbMichal Bernáth

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.