15. března 2014 20:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Referendum na Krymu nemá žádnou právní hodnotu, řekl Hollande

Referendum na Krymu nemá žádnou právní hodnotu, řekl Hollande | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Referendum na Krymu nemá žádnou právní hodnotu, řekl Hollande | foto: ČTK

PAŘÍŽ Referendum o připojení Krymu k Rusku, které se má konat v neděli, nebude mít žádnou právní hodnotu. Na tiskové konferenci po setkání s italským premiérem Matteem Renzim to řekl francouzský prezident François Hollande. Podle Hollandea je teď nutné vrátit se zpět k jednacímu stolu.

Ani Francie, ani EU podle prezidenta neuzná platnost hlasování. Renzi s tímto názorem vyjádřil souhlas. Francie by také podle Hollandea v případě, že nedojde ke zmírnění krize na Ukrajině, v rámci třetí úrovně sankcí přezkoumala vojenskou spolupráci s Ruskem.

Na přímou otázku, zda by Paříž přerušila dodávky vojenského zařízení pro Rusko, Hollande podle agentury DPA odpověděl, že přerušení dodávek by bylo až třetí úrovní sankcí, a nyní "jsme stále v první úrovni".

Až doposud se Francie vyhýbala diskuzím o tom, zda by mohla pozastavit kontrakt s Ruskem z roku 2011 na dodávku dvou vrtulníkových lodí Mistral s opcí na další dvě v hodnotě 1,2 miliardy eur (32,8 miliardy korun). Dlouho diskutovaný nákup byl prvním velkým nákupem ruské armády v zahraničí od rozpadu Sovětského svazu. Rusko se rozhodlo koupit lodě kvůli napojení na vyspělé technologie. To v té době vyděsilo některé další členy Severoatlantické aliance (NATO), zvláště vzhledem k válce v Gruzii v roce 2008.

Vzájemné vztahy mezi Ruskem a Francií

První loď, Vladivostok, má Rusko obdržet v posledním čtvrtletí letošního roku. Druhou, která se jmenuje po krymském přístavu Sevastopol, by Moskva měla obdržet v roce 2016. Vladivostok již na začátku března uskutečnil testovací plavbu na moři.

Referendum o připojení Krymu k Rusku, které se má konat v neděli, nebude mít žádnou právní hodnotu. Na tiskové konferenci po setkání s italským premiérem Matteem Renzim to řekl francouzský prezident François Hollande.

Hollande rovněž prohlásil, že podle vývoje situace na Krymu v pondělí rozhodne, zda Francie odvolá dlouho plánované setkání ministrů zahraničí a obrany Ruska a Francie. Ministerské setkání je běžnou součástí vzájemných vztahů mezi Ruskem a Francií a je naplánováno na 18. března, tedy dva dny po referendu.

V pondělí by Spojené státy a Evropská unie měly zveřejnit seznam ruských vedoucích činitelů, kterým zmrazí majetek a neposkytnou jim víza. Opatření jsou součástí rostoucího tlaku západních zemí na Moskvu kvůli zásahu Ruska na ukrajinském Krymu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!