Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vládce řek chtěl Gambii vládnout miliardu let. Po 22 letech autoritářství ale prohrál

Podporovatelky nově zvoleného prezidenta Adama Barrowa oslavovaly jeho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podporovatelky nově zvoleného prezidenta Adama Barrowa oslavovaly jeho... | foto: Thierry GouegnonReuters

BANJUL Jeden z nejdéle vládnoucích afrických vůdců, autoritářský prezident železné ruky Yahya Jammeh, prohrál po více než dvaceti letech gambijské prezidentské volby. Novou hlavou západoafrické země se stane Adama Barrow, který má již v plánu několik zahraničněpolitických kroků.

Právě Barrow zlomil vládu vůdce, který přísahal, že „pakliže to bůh dopřeje, bude vládnout miliardu let.“ Rozdíl od předešlých voleb byl v tom, že všechny opoziční skupiny se sjednotily za Barrowa, což mu poskytlo základní podporu k poražení Jammeha, napsal deník The Washingon Post.

Yahya Jammeh se dostal k moci pučem v roce 1994. Znovuzvolen byl o dva roky později a potom ještě třikrát za sebou. Byl jedním z nejvíce nepředvídatelných světových vůdců. Prohlásil, že našel lék na AIDS, který se skládal z gambijských bylinek. Dal sám sobě donkichotský titul „Dobyvatel řek“. Jeho tvář visela na billboardech po celé zemi. Lidé o něm mluvili šeptem, ve strachu, že někdo z vládních civilních vyzvědačů by mohl poslouchat.

Tento rok ustoupil od Mezinárodního trestního soudu v Haagu, který jeho ministr informací nazval „Mezinárodní kavkazský soud,“ čímž naznačil, že se jedná o západní instituci zaujatou proti Afričanům. Nechával po dobu své vlády věznit opoziční politiky jako opatření k udržení moci. Tvrdě také potlačoval práva LGBT komunity.

Podporovatelé Adama Barrowa držící jeho volební plakát
V hlavním městě Banjul trvalo jen pár minut po vyhlášení výsledků, než se lidé...

Barrow řekl BBC, že bývalý prezident stále ještě musí učinit veřejný projev, ale že mu již pogratuloval a přijal porážku. „Jsem opravdu nesmírně šťastný, že jsme vyhráli. Od této chvíle máme skutečnou naději,“ řekl pro BBC. Také ale dodal, že rozdíl ve výsledcích obou kandidátů bude větší.

„Je unikum, že někdo, kdo vládl tak dlouho, přiznal svoji porážku,“ řekl Alieu Momar Njie,

šéf gambijské volební komise, pro The Washington Post. „Gambijci byli unaveni diktátorským Jammehem - unaveni z hluboké chudoby, unaveni z pozice

Adama Barrow (51)

  • narozen ve vesnici poblíž města Basse v roce 1965
  • stavební podnikatel
  • odstěhoval se do Londýna okolo roku 2000, kde byl členem ochranky
  • do rodné Gambie se vrátil v roce 2006, aby podpořil opoziční síly v zemi

vyvržence v tomto africkém regionu,“ řekl Jeffrey Smith, zakladatel neziskové organizace Vanguard Africa pracující s opozicí. „Tyhle volby jsou varovným výstřelem pro další pevně zakotvené, represivní vlády v Africe,“ dodal.

Navzdory své velikosti je Gambie zemí, ze které kvůli velké chudobě a represivnímu režimu, uteklo více lidí než z téměř jakékoli jiné africké země. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo na pobřeží Itálie za rok 2016 (údaje jsou datované k říjnu tohoto roku) na 10 tisíc Gambijců. Což z Gambie činí pátý největší zdroj uprchlíků z afrického kontinentu.

Adama Barrow che zvrátit řadu domácích i zahraničněpolitických kroků. V první řadě má v plánu zrušit rozhodnutí předešlého prezidenta o tom, že Gambie je islámskou republikou, zruší plánovaný odchod z Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) a plánuje zažádat o opětovné zařazení Gambie do britského společenství Commonwealthu.

Adama Barrow získal 263,515 hlasů (45,5 procent) a Jammeh 212,099 hlasů (36,7 procent). Ve volbách se nepoužívaly klasické volební lístky. Volilo se kuličkami, které se vhazovaly do různě zbarvených uren.

Dvoumilionové Gambii trvalo jen pár minut po vyhlášení výsledků, než roztančila ulice a začala oslavovat zvolení Barrowa. Lidé v hlavním městě Banjul začali strhávat plakáty s Jammehem. Ulicemi znělo: „Jsme svobodní! Už nebudeme otroky nikoho!“ napsal zahraniční zpravodaj BBC.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!