Ozbrojenci napojení na Al-Káidu se k útoku, který začal kolem sobotního poledne, sami přihlásili. Do komplexu Westgate poslali ozbrojence s granáty a automatickými zbraněmi, a šokovali svět děsivými scénami připomínajícími útok z roku 2008 na indické město Bombaj.
Šabáb uvedl, že se chtěl Keni pomstít za vojenskou intervenci do Somálska, kde vojáci Africké unie bojují proti islámským milicím (více o vyjádření Šabábu čtěte ZDE).
Maximální publicita
"Takovýhle útok je udrží ve zpravodajství. Šlo jim o přilákání maximální publicity. Šabáb v Somálsku ztrácí půdu pod nohama, není tak silný, jako dříve," řekl Alex Vines, šéf afrického programu londýnského analytického ústavu Chatham House.
Skupina byla vytlačena v srpnu 2011 ze somálského hlavního města Mogadiša a v září následujícího roku i z významného přístavu Kismayo.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Události v Nairobi ukázaly, že pořád mají dostatečné schopnosti provést velký útok mimo hranice Somálska," dodal Vines. Mnozí míní, že útok Šabábu v Keni inspirovala akce deseti ozbrojenců, kteří v listopadu 2008 napadli indické finanční a filmové středisko Bombaj. Čtyři dny město terorizovali a zabili nejméně 166 lidí.
Každá vteřina, po kterou se bojovníkům Šabábu dařilo udržet v nákupním středisku Westgate oblíbeném u bohatých Keňanů a cizinců, jim zajistilo přesně tu publicitu, kterou chtěli, říkají odborníci.
Sebevražedné komando
Velitel Šabábu, který se představil jen jako Abú Umar, v pondělí řekl zpravodajskému serveru BBC, že vyjednávání s keňskými úřady nepřichází v úvahu. Členové sebevražedného komanda podle jeho slov do komplexu šli s vědomím, že nevyjdou živí, a "přáli si zemřít ve jménu Alláha, aby se stali mučedníky".
Frederic Gallois, bývalý šéf speciální zásahové jednotky francouzské armády, uvedl, že tento druh obsazení a obléhání velkého komplexu má s ohledem na délku trvání "mnohem děsivější dopad než pumový útok".
Další experti poukazují na to, jak se změnil modus operandi extremistů od 70. let minulého století, kdy jejich akce byly v zásadě jen v podobě unesených letadel.
"Existují silné důkazy, že podobné akce motivují další teroristické skupiny, aby si zvolily stejnou metodu," řekla Vanda Felhabová-Brownová z washingtonské Brookings Institution. "V 70. letech bylo hodně únosů lodí a letadel, a tak se prakticky každá teroristická skupina pokoušela o totéž," řekla.
"Nákupní středisko v Nairobi bylo hodně snadný cíl. Je to viditelný terč v luxusní, prestižní čtvrti, kam chodilo hodně cizinců. Byl to symbol západní rozmařilosti v Keni a nebyla tam žádná ozbrojená ochranka. Jen několik lidí prohlížejících u vchodu kabelky a přejíždějící přes návštěvníky detektorem kovů. Byl to zkrátka velmi snadný terč," dodala.