Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K útoku v Londýně se přihlásil Islámský stát. Zabíjel rodilý Brit, řekla Mayová

Svět

  5:00aktualizováno  16:32
LONDÝN/PRAHA - Radikální hnutí Islámský stát se ve čtvrtek prostřednictvím agentury Amak přihlásilo ke středečnímu útoku v Londýně. Informovala o tom agentura Reuters. IS se obvykle hlásí k odpovědnosti za všechny teroristické činy, které atentátníci v západním světě podniknou.

Britská premiérka Theresa Mayová opuští Downing Street, aby vystoupila s prohlášením v němž odhalila útočníkovu národnost. foto: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová odhalila, že pachatelem byl Brit v minulosti okrajově spojený s vyšetřováním terorismu. Policie v noci na čtvrtek a ráno po teroristickém útoku prováděla razii na několika místech v zemi. Celkem v Birminghamu, Londýně a na dalších místech prohledali policisté šest míst a zatkli osm lidí.

Před shromážděné členy dolní komory britského parlamentu ve čtvrtek dopoledne předstoupila premiérka Theresa Mayová. Vzkázala Britům, že terorismu a těm, kteří šíří nenávist, Britové nikdy neustoupí. Poskytla také stručné informace o zneškodněném útočníkovi.

„Byl britské národnosti. V minulosti byl v hledáčku britské kontrarozvědky MI5 v souvislosti s extrémním terorismem, ale pouze jako okrajová postava. V současnosti ale muž mezi hledanými nebyl,“ uvedla premiérka.

Už v pozdních středečních hodinách Rowley řekl, že vyšetřovatelé „hledají komplice“ útočníka, který srazil desítky lidí na Westminsterském mostě a zaútočil na ochranku britského parlamentu.

Také uvedl, že policie je přesvědčená, že zná útočníkovu totožnost, ale nechtěl ji zveřejnit. K činu se podle policejních závěrů inspiroval islámským terorismem. Jednal zřejmě na vlastní pěst. S tím souhlasil i britský ministr obrany Michael Fallon.

„Londýn jde ráno znovu do práce. Viděli jsme to už v minulosti, ale budeme se statečně držet. Nenecháme tento typ terorismu zvítězit,“ řekl Fallon. Dodal také, že se bude vláda zabývat zabezpečením Westminsterského paláce.

Birminghamská stopa

Podle opravené bilance si útok vyžádal vedle zabitého útočníka další tři mrtvé. Ve čtvrtek to oznámil šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley. Dosud úřady oficiálně udávaly pět mrtvých včetně teroristy. České ministerstvo ve středu uvedlo, že nemá informace o možných Češích mezi mrtvými či zraněnými.

Hlavní stopa vedla zásahové jednotky do druhého největšího města Anglie Birminghamu. Tam vtrhly do jednoho bytu, ale Rowley ve čtvrtek ráno nechtěl sdělit další podrobnosti kvůli „operačním důvodům“.

„Prohledali jsme šest adres a zadrželi sedm lidí. Vyšetřování v Birminghamu a na dalších místech v zemi pokračují,“ řekl Rowley novinářům. Podle Scotland Yardu je zadržených už osm. Podle Rowleyho policie nemá informace o tom, že by veřejnosti bezprostředně hrozilo nějaké další nebezpečí.

Na webu se mezitím spekuluje o možných vazbách útočníka na Birmingham. „Ten muž z Londýna tady žil,“ citovala agentura AP jistého svědka z Birminghamu. Spekuluje se, že z ěmsta pocházel i použitý automobil.

Spekulace živí i fakt, že do tohoto anglického města vedly stopy útoků v Paříži a Bruselu. Britský soud loni v prosinci poslal do vězení Brita Mohammeda Aliho Ahmeda a Belgičana marockého původu Zakariase Boufassila za podporu terorismu, kteří předali peníze Mohamedovi Abrinimu. Abrini, který je ve vazbě v Belgii, je podezřelý z podílu na dvou atentátech ve Francii a Belgii.

Celkem čtyři mrtví, asi čtyřicet zraněných

Mezi oběťmi útoku je 48letý policista Keith Palmer, který hlídkoval u parlamentu, a 43letá Aysha Fradeová původem ze Španělska, která v Británii dlouhodobě žila.

Třetím mrtvým je americký turista Kurt Cochran z amerického Utahu, který byl na okružní cestě po Evropě s manželkou Melissou. I tu srazil na chodníku na Westminsterském mostě útočník ve vozidla. Žena má zlomenou nohu a žebro. Není ale v ohrožení života. Metro se odvolává na patrně příbuznou ženy, která na facebooku napsala, že s těžkým srdcem musí informovat o tom, že Cochran svým zraněním podlehl.

Manželský pár o dovolené mimo jiné referoval na internetové sociální síti, kde ukládal pořízené fotografie z cesty.

Mezi zraněnými, kterých byly podle středečních informací zhruba čtyři desítky, jsou vedle chodců tři policisté. Zranění podle Mayové utrpělo 12 Britů, čtyři Jihokorejci, tři francouzské děti, dva Rumuni, dva Irové, dva Řekové, jeden Polák, jeden Američan, jeden Němec a jeden Číňan, agentura AP informovala i o jednom Portugalci. Identita všech zraněných zatím potvrzena nebyla, poznamenala DPA. V nemocnici podle policie nadále zůstalo 29 lidí, z nichž sedm je v kritickém stavu.

Britové i obyvatelé Londýna po útoku vyjadřují na sociálních sítích soustrast s oběťmi a městem a prohlašují, že se podobnými činy nenechají zlomit. O nezlomnosti hovořil i londýnský starosta Sadiq Khan, který vyzval k účasti na večerním pietním shromáždění na Trafalgarském náměstí.

Rekonstrukce událostí

Londýnem otřásl ve středu odpoledne útok, který tamní policie vyšetřuje jako teroristický. Na ulicích u britského parlamentu, v samém centru metropole, zůstali mrtví a těžce zranění. Server Lidovky.cz přináší rekonstrukci útoku a známých faktů.

Středa 15.40 SEČ

Účet útoku v Londýně

5 mrtvých včetně útočníka

40 zraněných včetně tří policistů a tří francouzských studentů, z toho někteří těžce

Útočník v šedém voze značky Hyundai vjel na chodník na Westminsterském mostě. Zrychloval a srážel nicnetušící chodce. Jedna žena spadla do řeky Temže. Útočník přejel přes most a naboural do plotu u Westminsterského paláce, kde srazil další lidi a kde sídlí britský parlament.

Poté vystoupil a rozběhl se s nožem v ruce za prchajícími lidmi, oběhl roh a při vstupu do areálu, kde zrovna zasedali poslanci, zaútočil na neozbrojeného policistu, kterého pobodal.

Následně ho postřelili další policisté. Zazněly tři výstřely.

Útok v Londýně.

„Právě jsme mířili k nádraží, když se ozvala rána a chlap nebo někdo narazil autem do chodců. Leželi tam a dav lidí se valil za roh branami proti Big Benu. Vedle mého ramene se objevil muž s velkým nožem a začal bodat do policisty. Nic podobného jsem nikdy neviděl, prostě tomu nemohou uvěřit,“ řekl svědek Rick Longley agentuře AP. „Fotografovali jsme si Big Ben, když se všichni dali do běhu a my jsme ve vzdálenosti 20 metrů uviděli asi čtyřicetiletého muže s nožem. Pak jsme uslyšeli tři výstřely. Přeběhli jsme ulici a viděli na zemi muže ležícího v krvi,“ řekla svědkyně Jayne Wilkinsonová. Více o svědectvích čtěte zde:

Po výstřelech, které byly slyšet v širokém okolí, nastala panika. Lidé prchali pryč, poslanci se v budově parlamentu utíkali schovat. V paláci byla i řada návštěvníků včetně studentů a dětí zaměstnanců parlamentu.

15.42 - 15.46 SEČ

K Westminsterskému paláci a na most přijížděly policejní jednotky a první sanitky. Lidé se mezitím snažili poskytnout první pomoc zraněným. Na mostě se pohyboval fotograf agentury Reuters, který zachytil děsivou brutalitu útoku - těžce zranění silně krváceli.

Záchranáři nakládají muže, který je podezřelý z vraždy policisty. V levé části...
Útočník i oběť. Záchranáři svádějí marný boj o život pobodaného policisty (na...

U Westminsterského paláce probíhal boj o záchranu života pobodaného policisty. Jedním z prvních, kde se do oživování pustil, byl i poslanec, ministerský náměstek a bývalý voják Tobias Ellwood - o něm čtěte více ZDE:

Policie uzavřela celé okolí a vyháněla lidi pryč. Westminsterský palác byl uzavřen a nikdo nesměl ven.

16.35 SEČ

Po 52 minutách lékaři konstatovali, že pobodaný policista zemřel. Zraněním podlehl i postřelený útočník. Ve středu pozdě večer policie uvedla, že zavražděný policista byl osmačtyřicetiletý Keith Palmer, který u sboru sloužil 15 let.

„Snažili jsme se ho i útočníka 52 minut oživit,“ popsal BBC lékař Jeeves Wijesuriya, který byl ve chvíli útoku poblíž a rychle se k těžce zraněnému policistovi dostal. „Udělali jsme vše, co jsme mohli.“

Policejní mluvčí mluvil o prvních mrtvých a zraněných, ženu, která spadla do Temže, vylovila říční stráž - živou, ale těžce zraněnou. Sanitky odvezly většinu zraněných do blízkých nemocnic. Stav některých byl podle policie „katastrofický“.

Skotský parlament zrušil hlasování o tom, zad bude požadovat referendum o nezávislosti.

cca 17.30 SEČ

Informace o útoku byly zatím kusé a objevila se řada protichůdných zpráv. Policie vyzvala všechny svědky, aby se přihlásili a poskytli případné videozáznamy. Spekulovalo se o tom, že útočníci byli dva, pyrotechnici prohledávali budovu parlamentu. Britská premiérka Theresa Mayová sledovala události ze svého sídla na Downing Street.

Francouzská média přinesla zprávu, že mezi zraněnými jsou i tři středoškolští studenti z francouzské soukromé školy v Bretani. Později se objevily i informace o dvou zraněných Rumunech a pěti Jihokorejcích. Češi by mezi zraněnými být neměli.

19.00 SEČ

Policie zveřejnila první ucelenější informace. Byla přesvědčená, že útočník byl pouze jeden. Narostl počet mrtvých a zraněných. Vyšetřování se rozběhlo na plné obrátky, policie hlídala klíčová místa v Londýně. Londýnský starosta Sadiq Khan prohlásil, že se „nenecháme zastrašit terorismem“. Politici děkovali policistům a záchranářům za rychlou, odvážnou a skvělou práci. Do Londýna proudily kondolence a slova útěchy z celého světa.

cca 22.00 SEČ

Policie umožnila poslancům a dalším lidem, aby po více než šesti hodinách opustili Westminsterský palác. Proběhla bezpečnostní porada britských ministrů s premiérkou Mayovou.

Ta odsoudila útok jako „chorobný a zvrácený“. Místo, kde k němu došlo, podle ní nebylo vybráno náhodně. Nikdy neustoupíme teroru, prohlásila před sídlem předsedů britské vlády na Downing Street. Život v Británie půjde podle premiérky dál svým tempem, parlament ve čtvrtek zasedne jako obvykle.

„Půjdeme společně kupředu, nikdy neustoupíme teroru a nikdy nedovolíme hlasům nenávisti, aby nás rozdělily,“ řekla premiérka. Pokusy popřít s pomocí teroristických útoků britské demokratické hodnoty se nezdaří, dodala.

23.30 SEČ

Policie upřesnila počty mrtvých a zraněných. Je také přesvědčená, že zná útočníkovu totožnost, ale nechtěl ji zveřejnit. K činu se podle policejních závěrů inspiroval islámským terorismem.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat