22. března 2014 6:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rekordní kauce: ukrajinský oligarcha je na svobodě za 3,4 miliardy

Ukrajinský oligarcha Dmytro Firtaš je v blízkém kontaktu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rakouský soud jej po zadržení propustil na rekordní kauci 125 milonů eur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský oligarcha Dmytro Firtaš je v blízkém kontaktu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rakouský soud jej po zadržení propustil na rekordní kauci 125 milonů eur. | foto: Reuters

VÍDEŇ Rakouský soud v pátek na kauci 125 milionů eur (přes 3,4 miliardy korun) propustil ukrajinského oligarchu Dmytra Firtaše, který byl v alpské zemi zadržen na žádost amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Firtaš, kterého američtí vyšetřovatelé podezírají z korupce, má úzké kontakty na ruského prezidenta Vladimira Putina. Experti navíc nevylučují, že se podílel i na vytváření okupačního scénáře pro Krym. Na sankčním seznamu Evropské unie ani USA se ale Firtašovo jméno zatím neobjevilo.

Osmačtyřicetiletého Firtaše zadržela policie před týdnem ve Vídni. Jeho stíhání ale údajně nesouvisí se stávající krizí na Ukrajině. FBI k zatčení uvedl, že americké úřady po oligarchovi pátraly v souvislosti s podezřením z úplatkářství a zločinného spiknutí. V Rakousku nicméně stíhán není.

List Die Presse na svém webu napsal, že suma 125 milionů eur je dosud nejvyšší, jakou kdy někdo v Rakousku zaplatil. Firtaš byl zadržen před týdnem ve čtvrtek a ještě ten den nechal požadovanou sumu převést. Na propuštění ale musel týden počkat, neboť rakouský kriminální úřad prověřoval původ peněz.

Firtašovo vyšetřování by mohlo znamenat citelný zásah do Putinova nejbližšího okolí, protože podle ruských analytiků je oligarcha zasvěcen do všech tajů mocné plynárenské společnosti Gazprom, která v Rusku významně zasahuje do ekonomiky, politiky, sportu i světa médií.

Lidovky.cz, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz