Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Rekordní teploty na Sibiři pokračují. Vedou k masivním lesním požárům

Svět

  15:44
PRAHA - Těžký kouř se nese ke Spojeným státům a Kanadě. Extrémní vedro na Sibiři, z něhož mají odborníci na klima strach, totiž vyvolává desítky požárů.

Požáry na Sibiři ze satelitů. foto: NASA

Před necelými dvěma týdny se teplota v malém sibiřském městečku Verchojansk vyšplhala ke 37 stupňům Celsia. Tento historický rekord zalarmoval meteorology po celém světě. V úterý pak teplotní maximum potvrdil i ruský hydrometeorologický úřad.

Ruské sibiřské město za polárním kruhem hlásí nový teplotní rekord, naměřilo 38 stupňů

Potvrzení děsivých čísel přišlo ve stejný den jako nová studie, podle níž jsou teploty na zemi v současnosti nejvyšší za posledních 12 tisíc let. „Vědci při odhadování teplot před tisícovkami let používali geologické údaje i statistické metody,“ píše americký server CBS News.

Extrémně vysoké teploty na Sibiři přetrvávají dodnes. Úterní data z meteorologické stanice ukazují, že ve vzdálenosti přibližně 750 kilometrů od polárního kruhu bylo 34 °C, tedy o 24 stupňů více, než bývá běžné.

„Jsem stále zaskočen z toho, jak vysoké teploty na Sibiři přetrvávají. Rekordní teploty zaznamenáváme již od prosince loňského roku, což je opravdu zarážející,“ uvedl pro CBS meteorolog a odborník na arktické klima Zack Labe.

Rekordní teploty ale vedou k dalšímu problému – v regionu se objevuje velké množství požárů. V současnosti podle dat organizace Global Forest Fire Watch hoří na východě Ruska kolem 1,2 milionu hektarů půdy a hustý kouř se postupně stáčí přes Arktidu ke Spojeným státům a Kanadě.

Požáry na Sibiři.

Většina požárů se v současnosti vyskytuje v neobydlených oblastech. Hasiči tak s nimi nemusí příliš bojovat, jelikož neohrožují větší počet osob. Ohně na Sibiři jsou běžným fenoménem, ale nebývají tak rozsáhlé jako v současnosti.

Global Forest Fire Watch v současnosti monitoruje kolem 150 velkých požárů, které mohou uvolnit z tajícího permafrostu velké množství uhličitanů do atmosféry. Satelitní snímky z NASA pak ukazují, že těžký kouř směřuje přes Barentsovo moře k Aljašce.

Autor: