Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rekordní teploty na Sibiři pokračují. Vedou k masivním lesním požárům

Požáry na Sibiři ze satelitů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požáry na Sibiři ze satelitů. | foto: NASA

PRAHA Těžký kouř se nese ke Spojeným státům a Kanadě. Extrémní vedro na Sibiři, z něhož mají odborníci na klima strach, totiž vyvolává desítky požárů.

Před necelými dvěma týdny se teplota v malém sibiřském městečku Verchojansk vyšplhala ke 37 stupňům Celsia. Tento historický rekord zalarmoval meteorology po celém světě. V úterý pak teplotní maximum potvrdil i ruský hydrometeorologický úřad.

Potvrzení děsivých čísel přišlo ve stejný den jako nová studie, podle níž jsou teploty na zemi v současnosti nejvyšší za posledních 12 tisíc let. „Vědci při odhadování teplot před tisícovkami let používali geologické údaje i statistické metody,“ píše americký server CBS News.

Extrémně vysoké teploty na Sibiři přetrvávají dodnes. Úterní data z meteorologické stanice ukazují, že ve vzdálenosti přibližně 750 kilometrů od polárního kruhu bylo 34 °C, tedy o 24 stupňů více, než bývá běžné.

„Jsem stále zaskočen z toho, jak vysoké teploty na Sibiři přetrvávají. Rekordní teploty zaznamenáváme již od prosince loňského roku, což je opravdu zarážející,“ uvedl pro CBS meteorolog a odborník na arktické klima Zack Labe.

Rekordní teploty ale vedou k dalšímu problému – v regionu se objevuje velké množství požárů. V současnosti podle dat organizace Global Forest Fire Watch hoří na východě Ruska kolem 1,2 milionu hektarů půdy a hustý kouř se postupně stáčí přes Arktidu ke Spojeným státům a Kanadě.

Požáry na Sibiři.

Požáry na Sibiři.

Většina požárů se v současnosti vyskytuje v neobydlených oblastech. Hasiči tak s nimi nemusí příliš bojovat, jelikož neohrožují větší počet osob. Ohně na Sibiři jsou běžným fenoménem, ale nebývají tak rozsáhlé jako v současnosti.

Global Forest Fire Watch v současnosti monitoruje kolem 150 velkých požárů, které mohou uvolnit z tajícího permafrostu velké množství uhličitanů do atmosféry. Satelitní snímky z NASA pak ukazují, že těžký kouř směřuje přes Barentsovo moře k Aljašce.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...