Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rekordní teploty na Sibiři pokračují. Vedou k masivním lesním požárům

Požáry na Sibiři ze satelitů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požáry na Sibiři ze satelitů. | foto: NASA

PRAHA Těžký kouř se nese ke Spojeným státům a Kanadě. Extrémní vedro na Sibiři, z něhož mají odborníci na klima strach, totiž vyvolává desítky požárů.

Před necelými dvěma týdny se teplota v malém sibiřském městečku Verchojansk vyšplhala ke 37 stupňům Celsia. Tento historický rekord zalarmoval meteorology po celém světě. V úterý pak teplotní maximum potvrdil i ruský hydrometeorologický úřad.

Potvrzení děsivých čísel přišlo ve stejný den jako nová studie, podle níž jsou teploty na zemi v současnosti nejvyšší za posledních 12 tisíc let. „Vědci při odhadování teplot před tisícovkami let používali geologické údaje i statistické metody,“ píše americký server CBS News.

Extrémně vysoké teploty na Sibiři přetrvávají dodnes. Úterní data z meteorologické stanice ukazují, že ve vzdálenosti přibližně 750 kilometrů od polárního kruhu bylo 34 °C, tedy o 24 stupňů více, než bývá běžné.

„Jsem stále zaskočen z toho, jak vysoké teploty na Sibiři přetrvávají. Rekordní teploty zaznamenáváme již od prosince loňského roku, což je opravdu zarážející,“ uvedl pro CBS meteorolog a odborník na arktické klima Zack Labe.

Rekordní teploty ale vedou k dalšímu problému – v regionu se objevuje velké množství požárů. V současnosti podle dat organizace Global Forest Fire Watch hoří na východě Ruska kolem 1,2 milionu hektarů půdy a hustý kouř se postupně stáčí přes Arktidu ke Spojeným státům a Kanadě.

Požáry na Sibiři.

Požáry na Sibiři.

Většina požárů se v současnosti vyskytuje v neobydlených oblastech. Hasiči tak s nimi nemusí příliš bojovat, jelikož neohrožují větší počet osob. Ohně na Sibiři jsou běžným fenoménem, ale nebývají tak rozsáhlé jako v současnosti.

Global Forest Fire Watch v současnosti monitoruje kolem 150 velkých požárů, které mohou uvolnit z tajícího permafrostu velké množství uhličitanů do atmosféry. Satelitní snímky z NASA pak ukazují, že těžký kouř směřuje přes Barentsovo moře k Aljašce.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Alexej Navalnyj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Alexej Navalnyj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Alexej Navalnyj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....